Ülo Toomsalu • 2. veebruar 2004 kell 6:09

PM: Koolireform peaks käivituma uuest aastast

Möödunud nädalal valitsuses heaks kiidetud haridusreformi kava kohaselt tuleb uuele korraldusele üle minna juba järgmise õppeaasta keskel, 1. jaanuaril 2005.

Enne seda tuleb seadusemuudatustega tagada, et käivituks koolibussisüsteem, moodustataks hariduskapital ehk koolikassa ja koolide ehitusühing ning loodaks kooliühingud, kirjutas Postimees.

Reformi nurgakiviks on hariduskapital, kuhu riik suunab kogu hariduskuludeks ette nähtud raha. See võtab omavalitsustelt võimaluse kulutada haridusele ette nähtud raha muuks otstarbeks.

Eelmisel aastal kulutasid riik ja omavalitsused üldharidusele kokku 4,4 miljardit krooni, mis jõudis koolideni kuue ministeeriumi ja vähemalt viieteistkümne rahastamiskanali kaudu.

Edaspidi liigub raha koolikassast kooli ühe summana ja sõltub õpilaste arvust. Nn pearaha liigub koos õpilasega ja õpilane või lapsevanem saavad vabamad käed valida, millisesse kooli nad «oma» pearaha viivad. Et valikuvõimalus reaalsem oleks, käivitatakse koolibusside süsteem.

Lisaks koolikassale ja pearahasüsteemile näeb haridusreform ette ka riigile kuuluva koolide ehitusühingu loomise ja kohalikele omavalitsustele alluvate kooliühingute moodustamise.

Kooliühing korraldab koolide haldamist, ehitusühing pakub koolihoonete remondivõimalust, kaasates selleks ka eraraha. Kooliühingule jäävad siiski vabad käed valida, kas ta soovib ehitusühingu teenuseid kasutada või mitte.

Hetkel kuum