Optimism Ericssoni suhtes kergitab aktsia hinda

Sirje Rank 06. veebruar 2004, 00:00

6. veebruarist 2003, mil uue juhi Carl-Henric Svanbergi nimi avalikuks tehti, on Ericssoni aktsia kerkinud enam kui 180%. Täna, kui firma avaldab oma läinud aasta neljanda kvartali ja aasta koondtulemused, võib Svanberg tõdeda, et kriis on möödas ning pärast kolme katastroofilist aastat on Ericsson taas tõusul.

Svanbergi enda 15,6 miljonit Ericssoni aktsiat, mis ta ostis kontserni juhi kohale asudes hinnaga 10,2 Eesti krooni tükk, on toonase 160 miljoni krooni asemel täna väärt 449 miljonit krooni.

Kriisist toibumine ei ole niivõrd Carl-Henric Svanbergi teene. Pigem on põhjuseks nõudluse taastumine ning karm kokkuhoiuprogramm, mis käivitati juba 2001. aastal endise juhi Kurt Hellströmi ajal. Viimase kahe aastaga on Ericsson iga nädal kulusid kärpinud ca poole miljardi Rootsi krooni võrra, kirjutas Svenska Dagbladet. Firma töötajate arv on kahanenud toonaselt 107 000-lt tänaseks 47 000-le.

2001. ja 2002. aastal tõid tegevuskahjumid ja restruktureerimiskulud Ericssonile kokku 102 miljardit Eesti krooni kahjumit. 2003. aasta jääb aga ilmselt viimaseks suure kahjumi aastaks. Kahjum kajastus ka aktsia hinnas, mis aasta tagasi oli 6 SEKi.

Mullu kolmandas kvartalis üllatas Svanberg juba esimese kasumiga (1,7 miljardit krooni) üle hulga aja, ehkki enne makse ja restruktureerimiskulusid arvestamata. Tänu positiivsele kassavoole on kasutamata ja alles ka suurem osa 2002. a uusemissiooniga hangitud 51 miljardist kroonist.

Neljandas kvartalis prognoosivad analüütikud Ericssoni kasumiks enne erakorralisi kulusid 4,1 miljardit krooni ja käibeks 58,3 miljardit krooni. Mullu samal ajal oli Ericssoni kahjum enne erakorralisi kulusid 3,7 miljardit krooni.

Optimistlikke ootusi enne Ericssoni tulemuste avalikustamist on kütnud oodatust paremad tulemused konkurentidelt Nokialt, Lucentilt ja Nortelilt ning märgid sellest, et operaatorfirmad on taas investeerima hakanud.

Eile kerkis Ericssoni aktsia Stockholmi börsil 28,7 Eesti krooni (16,90 SEK) tasemele, mis osa analüütikute hinnangul on ?õigest? hinnast juba kaks korda kõrgem tase. Samal tasemel oli aktsia hind 1996. aastal.

?Turg käitub, nagu oleks mobiilside süsteemide turul oodata 15% kasvu,? ütles ajalehele Dagens Industri Saksa DZ Banki analüütik Vidar Kalvoy, kelle prognoosid Ericssoni kohta läinud aastal kõige paremini täppi läksid. ?Minu hinnangul on see liiga optimistlik.? Kalvoy prognoos 2004. aastaks on 4% turu kasv. ?Kahekohalisi kasvunumbreid me tänavu ega tuleval aastal ei oota. Parimal juhul võib 10% kasvu prognoosida kolme aasta perspektiivis,? ütles Kalvoy, kelle arvates on Ericssoni aktsia õige hind 8?9 SEKi (13,6?15,3 krooni).

Liigse optimismi eest hoiatab ka Öhman Equitiesi telekomianalüütik Helena Nordman-Knutson, kes ütleb agentuurile TT, et ilmselt on juba tegemist kerge ?mulliga?.

Ericssoni konkurendid on alanud aastaks prognoosinud turul mõõdukat kasvu, läinud aasta kolmanda kvartali tulemusi avalikustades prognoosis Ericsson 2004. aasta käivet 2003. aasta tasemel. Analüütikute seas kõige levinuma hinnangu järgi pole märkimisväärset kasvu oodata enne 2005. aastat. Ka siis jääb kasv pigem mõõdukaks, 1999. ja 2000. aasta kuldsed ajad on möödas. 2000. aasta jaanuaril oli aktsia hind 150 SEKi. Lisaks avaldab Ericssonile survet dollari nõrkus, mis teeb elu lihtsamaks firma USA konkurentidel. Nii palju on lohutust, et peamised konkurendid Nokia ja Siemens tegutsevad eurotsoonis.

Svanbergilt oodatakse täna vaoshoitult optimistlikku sõnumit, sest kokkuhoiuprogramm ei ole veel läbi ning osa koondamisi alles ees.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:10
    Otsi:

    Ava täpsem otsing