PM: Võrdõiguslikkuse seadus mõistab enne kohut süüdi

11. veebruar 2004, 08:18

Naiste ja meeste võrdõiguslikkuse seaduse eelnõu on Riigikogu õiguskomisjoni esimehe Märt Raski arvates vastuolus põhiseadusega.

Riigikogus eile esimese lugemise läbinud eelnõu kohaselt peab soolises diskrimineerimises süüdistatud isik ise tõendama, et võrdse kohtlemise põhimõtet ei ole rikutud, kirjutab Postimees.

Raski sõnul ei suhtu Reformierakonna fraktsioon eelnõusse kriitikata ja kahtleb sellise paragrahvi vastavuses põhiseaduse kuriteos kahtlustatavate süütuse presumptsioonist rääkiva osaga.

«Sätte [praeguse] redaktsiooni kohaselt peab isik, kelle vastu on esitatud soolise diskrimineerimise avaldus, tõendama, et võrdse kohtlemise põhimõtet ei ole rikutud,» tõdes Rask Riigikogu ees kõneldes. «Aga miks ta seda peab tõendama? Võib-olla tahab ta hoopis üles tunnistada, et pani kogemata toime alluva seksuaalse ahistamise?»

Teist meelt on eelnõu menetleva põhiseaduskomisjoni liige Siiri Oviir, kelle sõnul on tegemist nn positiivse tõendamise kohustusega. Oviiri sõnul peab süüdistatav pool ise selgitama, mida tema väidetav väär tegu endast kujutas või mida ta seda tehes mõtles.

«Oletame, et naisülemus kutsub kodus oma meest mõmmikeseks ja nüüd ta ütleb ka oma meeskolleegile tööl «mõmmike», ja see kolleeg võib tunda end ahistatuna,» kirjeldas Oviir kujuteldavat juhtumit. «Ja ongi vaja selgitada, et see, kes niiviisi ütles, ei mõelnud kedagi ahistada, vaid ta oli harjunud kasutama kolleegi solvanud väljendit meelitusnimena.»

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing