Neiser: ühe soomlase elu projekt

Inno Tähismaa 19. veebruar 2004, 00:00

Neiseri tööstus oli kolm aastat tagasi Tallinna külje all Pärnu maantee ääres Laagris endistel Jälgimäe mõisa põldudel üks esimesi uusi tootmishooneid. Põhjus oli lihtne, Neiseri endise tootmishoone omanik Mustamäel andis väljakolimiseks vähem kui pool aastat. Selle ajaga tuli leida uus krunt, teha projekt ja ehitada hoone. 41aastane Ala-Jyrä sai sellega hakkama.

Täna on Neiseri 50 miljonit krooni neelanud ja arhitekt Indrek Näki projekteeritud tootmishoone üks Eesti moodsamaid. Kontori sisekujundaja Tiiu Truusi looming tunnistati möödunud aastal parima kaasaegse interjööri auhinna vääriliseks. Tema looming sai koguni kultuurkapitali preemia. Kontseptsioon on lihtne: tuua interjööri naturaalsed, kohati robustsed materjalid: betoon, klaas, metall ja puit.

Praegu töötab soomlasest omaniku heaks sadakond töötajat. Möödunud aastal tegid nad 61 miljonit krooni käivet. Tänavu esimestel kuudel on müük võrreldes möödunud aastaga kahekordistunud.

Ala-Jyräst on saanud üks jõukamaid Eesti ettevõtjaid, mahtudes ainsa soomlasena TOP 100 edetabelisse. Äripäev hindab tema vara 104 miljonile kroonile.

Esmaspäeval, kui Ala-Jyrä tootmist tutvustab, on diivaneid kokku panemas ka tootearenduse osakonna töötajad. Muidu lihtsalt ei jõua rahuldada järjest suurenevat nõudlust. Möödunud aastal avanes Neiseri jaoks Rootsi turg, seda läbi Soome keti Asko. Lõviosa ehk kolmandik toodangust läheb endiselt Venemaale ja teistesse endise Nõukogude Liidu riikidesse. Viiendik jääb Eestisse.

?Paneme oma poe kinni,? tutvustab Ala-Jyrä kõige värskemat, möödunud nädalal sündinud otsust. See tähendab Tallinna kaupluse sulgemist. Oma poe asemel jätkub koostöö Asko-Sotka ketiga. Näiteks diivanid, mida Asko-Sotka oma leheküljelistes ajalehereklaamides agressiivselt propageerib, ongi sageli Neiseris tehtud.

Baltimaade Sotka ja Asko keti juht Niko Romanainen peab Neiseri toodangu puhul kõige olulisemaks kvaliteeti. Korralik toode pluss tähtaegadest kinnipidamine on mööbliäris kõige olulisem. Kuigi Sotka-Asko emafirmal Indoor Group on tehas Soomes ja Standardi tehas Eestis, ostetakse Neiserilt 4?5 diivanimudelit.

Neiseril pole kõik olnud algusest peale roosiline. Kui firma 1992. aastal alustas, oli põhiline äri Soomest ja Itaaliast toodud nahkmööbli müük. 90ndate keskel saabus mõõn, ettevõtte juhtkond vahetus, Ala-Jyrä ostis oma äripartneri osaluse välja ja asus ise juhtima. Alles jäi seltskond usaldusväärseid töötajaid, kellega on järk-järgult käivet kasvatatud.

Ala-Jyrä on iseõppija. Ta on pärit väiksest Kurikka linnakesest, kust on tulnud ka Soome legendaarne suusaäss Juha Mieto. Pärast kohaliku keskkooli lõpetamist jätkas Ala-Jyrä põllumajanduses. ?Maalt ja hobusega,? kirjeldab ta oma tausta. Päevad möödusid talus traktori roolis, broilereid ja suhkrupeeti kasvatades ning talvel metsatöödel. Kuni tuli üks tuttav ja kutsus ta Eesti mööblimüügi projekti juhtima. Ja siia mees jäigi.

?Mulle siin jubedalt meeldib. Tunnen, et kuulun siia. Nüüd lähen Soome nagu välismaale,? kirjeldab ta oma tundeid. ?Kui olen nädal aega ära, tekib juba koduigatsus.? Edasise elu on ta otsustanud siduda Eestiga. Aga talutööst pole lõplikult loobunud. Soomes käies on ta 3?4 päeva traktori peal. ?Ehk ükspäev ostan talu Eestis,? räägib ta, õnnis naeratus näol. ?Põllutöö on ikka tõsine mehe töö.?

Ala-Jyrä tunnistab, et alles nüüd hakkab tal tekkima tunne, et teab, mida teeb. Pärast ISO kvaliteeditunnistuse saamist korraldati töö tehases täielikult ümber. Endisest väiksest garaa?ifirmast sai moodne ettevõte. Autoritaarne juhtimisstiil asendus projektijuhtimisega. Töökeskkonna ja tööriistade pealt raha kokku ei hoita. Tippjuht kasutab jalutades juhtimise stiili. Organisatsiooni põhimõtteks on parim kvaliteet ja pidev areng. Kasum investeeritakse tootmisse, laenukapital moodustab vaid neljandiku.

Neiser disainib oma tooted ise. Ala-Jyrä peab tootearendust ettevõtte kõige tugevamaks küljeks. ?Teeme tööd südamega, reisime palju, käime messidel,? kirjeldab ta firma tööstiili. ?Oleme nagu lapsed, lõikame ajakirjadest diivanipilte välja.? Ala-Jyrä lisab, et ta ei kopeeri, vaid jälgib, mis turul toimub. Leitud ideede põhjal tehakse ise lahendused.

Nüüdseks on saabunud ettevõtte müügis murdepunkt. ?Jookseme võidu oma tarneaegadega,? kirjeldab Ala-Jyrä. Tootmishoone, mis algul tundus üüratult suur, jääb ettevõtte jaoks iga päevaga väiksemaks. Praegu tegeletakse aktiivselt uute töökohtade loomise ning inimeste värbamise ja koolitamisega. ?Nüüd kohe oleks vaja kiiresti 16 inimest juurde leida,? kirjeldab Ala-Jyrä Neiseri jaoks praegu kõige põletavamat probleemi.

  • Neiseri omanik Jori Ala-Jyrä on ainsa soomlasena ÄP koostatud rikaste edetabelis 104 miljoni krooniga 70. kohal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:12
Otsi:

Ava täpsem otsing