Uut hingamist Havailt

Madli-Liis Parts 27. veebruar 2004, 00:00

?Uus kava on eriline pöördumine rütmde poole. Meie elus on kiirema ja aeglasema rütmiga perioode. Rütmid tunduvad inimeste jaoks olulised. Mind ei huvita, et keegi väga virtuoosselt demonstreeriks pillimängu osavust. Oluline on hoopis kõigi pillimängijate koosmõju. Selles on jõud. Trummarid suudavad pillidest kätte saada väga huvitavaid rütmismbioose,? kirjeldab Villu Veski ideed, mille küpsemiseks kulus tal aasta.

?Ühes palas kulgeb kontserdisaali suurtel ekraanidel videoklipp sinises ookeanisügavuses üksi laulvast pilootvaalast. Vaala hääl ja veealune maailm on taustaks, millele kirjutasin juurde muusika,? kirjeldab hiljuti Havailt kontserttuurilt naasnud Veski vaid ühte kildu poolteisttunnisest kavast.

Ühe osa lavastusest moodustab 3-4 laulu Havailt. ?Kohtusin Havail tundmatu muusikuga, umbes 70aastase rastamehega, keda kutsuti Linnuks, Birdiks. Ta mängis bambusksülofoni ja trumme ning laulis. Jämmisime koos Hookena musta liivaga rannal. See tundus nii õige, tema laulusõnad nii lihtsad ja sügavamõttelised. Tahaks tuua sellise koosmusitseerimise hõngu ka kontserdisaali,? räägib Veski, kes kutsus Birdi laule esitama Viljandi Kultuuriakadeemia õpilase Silver Sepa. Veski hinnangul on Sepa olekus ja laulus Havail kogetud rikkumatut siirust ja vahetust.

Kontserdi teise ideena soovib Veski tutvustada nelja löökpilliperekonda: ladina-ameerika, india, klassikalisi ja pop-rock löökriistu. Pillirühmad on laval grupeeritud eraldi just vaataja huvides. Saksofonist innustab ka kontserdikülastajaid kaasa võtma löökriistu, mis kodus olemas. Kuulajate ja lava vahel peaks piir kaduma. Just nagu Havail kogetud spontaansetes jämmides, millega võis liituda igaüks. Õhtu lõppu ongi plaanitud kompositsioon, milles publik saab oma kodustel instrumentidel kaasa lüüa. Laval on 11 inimest, neist enamus löökriistamängijad, tuntud jazzmuusikud, Veski ammused lavapartnerid. Vürtsika aktsendi annab india löökpille mängiv ja tihti Indiat külastav ansambel Romb. Suuri ootusi tekitab ka Mamba, kes võtvat kaasa auto täie löökriistu, millest paljud on mehe enda meisterdatud. Kava aitavad visualiseerida kolm videokunstnikku ühendusest NAFTA. Kaamerate abil võimendatakse põnevaid detaile, suurendatakse need lavaekraanidele. ?Meeleolu edastamisel on tohutu jõud, kui näidata inimesele detaile, mis muidu jääksid märkamata,? on Veski veendunud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:23
Otsi:

Ava täpsem otsing