ÄP 500 hoiab kätt Eesti majanduse pulsil

Raivo Sormunen 02. märts 2004, 00:00

ÄP peatoimetaja Igor Rõtovi sõnul on tegemist kõige kiirema ja täpsema indikaatoriga, mis kajastab Eesti majanduse hetkeseisu.

Indeks kajastab viiesaja Eesti suurema ettevõtte viimase jooksva 12 kuu käibe (enamikul on selleks viimase aasta käive, kuid paljudel ka viimase nelja kvartali tulud) muutust.

Ettevõtted, kes indeksisse pääsevad, selguvad iga aasta lõpus, kui pannakse kokku Äripäeva TOP 100 ? praegu siis möödunud aasta lõpust.

Äripäev on Eesti suurematelt ettevõtetelt majandustulemusi kogunud juba aastaid, seda väljaande TOP 100 tarvis. Süstemaatiliselt hakati aga andmeid TOPi toimetuse juhi Tanel Raigi sõnul koguma ja ühtlasi jooksvalt avaldama möödunud aasta märtsist.

Et saada võimalikult operatiivselt ettevõtete majandustulemusi, küsitleb Äripäev sadu ettevõtteid igas kvartalis. Mullu avaldasid lisaks aastatulemustele ka kvartali või poolaastatulemusi Äripäevale enam kui pooled Eesti 500 suuremast ettevõttest.

TOPi toimetuse infotoimetaja Siiri Uus ütles, et osa ettevõtteid ei soovi oma tulemusi avaldata seetõttu, et kardab konkurente. Osa firmasid on emaettevõtte kaudu välisbörsil ning see seab tulemuste avaldamisele omad piirangud. Uusi sõnul on viimasel ajal ettevõtted oma tulemuste avaldamise osas julgemaks läinud.

Viiesaja Eesti suurema ettevõtte aastakäive on praegu 162 miljardit krooni. Eesti kõikide ettevõtete aaskäibest võiks see anda hinnanguliselt kolm neljandikku.

See 162 mld krooni on võetud ÄP 500 indeksi baasiks ehk 1000 punktiks. Kui ettevõtete koondkäive kasvab aastaga kümnendiku, kosub niisama palju ka indeks.

Suurima käibega ja seega väärikaima osakaaluga ettevõte on indeksis Hansapank, mille möödunud aasta tulud ulatusid 7,8 mld kroonini. Panga osakaal indeksis on ligi 5%. Teisel ja kolmandal kohal on Eesti Energia ja Kesko Foods, mis mõjutavad indeksit vastavalt 3,5% ja 2%.

Üldse annavad kümme suuremat ettevõtet ÄP 500 indeksist ligi viiendiku. Praegu lõpetab TOP 500 72 miljoni kroonise aastakäibega Hansa Candle, mille osakaal on indeksis 0,05%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing