Isepäisus vormis Vainust kaubamärgi

Tiina Saar 04. märts 2004, 00:00

Sa oled viinud Vain SMD koolitusfirmade edetabeli tippu, nii käibe kui ka kasumi poolest, raputanud inimeste hoiakuid oma koolituste mõjususe ja mastaapsusega, kas Eesti kitsaks ei hakka jääma?
Kui mõelda, et Eestis saab täisealiseks igal aastal 15 000 inimest, siis on arenemisruumi küllalt. Minu jaoks pole huvitav luua firmakesi siin ja seal ning käia siis kaks nädalat kuus mööda satelliitkontoreid. Pigem eelistaksin aastas kolm kuud koos perega näiteks Austraalias elada ja töötada. Erinevaid võimalusi rahvusvahelisel tasandil koolitada on avanenud küll. Pikemas perspektiivis näen ennast töötavat maailma erinevates kantides, kui keegi peaks tahtma mind ?välja müüa?.

Täna õpetad Sa inimesi edukalt saavutama õppima ? mis on sinu järgmine trepiaste?
Tahaksin aasta lõpuks välja anda müügialase raamatu, kus on kirjas senistelt koolitustelt kokku korjatud pärlid ? kontsentratsioon parimatest tehnikatest. Lisaks on plaanis luua kuuel kuni kümnel CD-l n-ö kaasaskantav müügikoolituse audioprogramm. Enda puhul, halvava ja ülekoormuse tekitamise tundest tahaksin vabaneda. Arvan, et alati pole täna asjade ärategemine kõige olulisem. Näiteks olen õppinud mitte kiirustama, sõidan linnas rahulikult 55 km/h ja tunnen, et pole kiire.

Milline on siiani kõige magusam tagasiside, mida oled oma koolitustelt saanud?
Ma püüan mitte sõltuda tunnustusest ega kollektsioneeri härdusest nõretavaid kirju. Teen nii head tööd, kui olen suuteline tegema. See, kui keegi hiljem kiidab, on minu jaoks lisaboonus.

Eriti vahvad on inimesed, kes tulevad koolitusele teadmisega, et neil polegi suurt midagi õppida, ja ühel hetkel avastavad enda jaoks seni teadmata võimalusi. Ma toimin ses mõttes nagu ?pildi selgeksajaja?.

Kuidas abikaasa sind iseloomustab?
Ma küsisin eile ta käest: impulsiivne, hooliv, kiire, õpialdis, armsa iseloomuga, enesekeskne ja pinnapeale.

Nõustud sa sellega?
Pinnapealsusega on nii, et meil on sügavusest erinev arusaam. Ma võin teha mõnedes lõikudes väga põhjalikku tööd. Teised asjad saavutan vähema pingutusega ja kiiremini, kuna täiendava pingutuse tegemine ei muudaks oluliselt tulemust.

Milline juht Sa oled?
Olen nõudlik, samas väga vähe kontrolliv ja usaldan inimesi. Annan palju vabadust ja eeldan, et inimesed investeerivad sellegipoolest endast parima. Olen energiaallikas. Vahel ka pealiskaudne ja tormakas. Olen õppinud olema rohkem hea meeskonna liige. Naljaga pooleks, et kui ma näiteks trammi alla jääks, siis firma toimiks edasi.

Hea kolleeg on minu kohta öelnud, et olen rämedalt aus ja räigelt hooliv.

Oled Sa teadlik, et Su töötajad on väljendustes ja ?estides sinuga sarnased?
Jah, seda on öeldud. Olen ise sellist tüüpi, et võin võltshäbi tundeta matkida asju, mis toimivad. Healt eeskujult saadud käitumismudelit pole patt kasutusele võtta, et sinna oma stiili juurde lisada.

Ka Saku Suurhalli koolitus oli selline, kus olin ?nitti võtnud koolituselt, millel ise osalesin.

Kas Saku Suurhalli koolitus tuleb kordusele?
Juhul, kui turu loomulik nõudlus kasvatab saavutama õppimise koolituse osalejate arvu sedavõrd, et saalikoolitust vaja on, siis küll.

Öeldakse, et ärge käige minu tegude, vaid sõnade järgi. Kas ise järgid seda?
Tiibu mul veel ei kasva, kuid ma olen oma koolituste repertuaari valinud vaid ideid ja teemasid, mida olen praktikas enda nahal kogenud ja millesse ise 100% usun.

Kas Peep Vain on kaubamärk?
Müük tuleb mul hästi välja, paremini kui enamikul. Samas on osa inimesi hirmul, kui ma helistan ? et nüüd hakkab müüma.

Nad on võimelised mu telefonikõnet ignoreerima. Arvan, et Peep Vain on kaubamärk, aga selle ümber keerleb palju legende, mida me ei ole. Hoolimata sellest, et olen üks järeleandmatu päss. Kui klient ikka ei taha, ei sunni ma teda ostma. Tarmo Sumberg ütles kunagi, et Peep, sa oled jube hea müügimees, helistad alati tagasi, kui lubasid.

Siis mõtlesin, et nii lihtne on pälvida Eestis hea müügimehe kuulsust, pea vaid oma lubadustest kinni.

Kas Eestis on Sinu jaoks hirmuäratavaid konkurente?
Kui mõelda, et konkurent peaks tegema justkui elu kibedamaks, siis pole. Mind turu konjunktuur ja muu selline ei huvita. Alles sel aastal hakkasin esmakordselt kulueelarve peale mõtlema.

Milline on argipäeva Peep Vain?
Käin jooksmas, söön hommikuti putru ja puuvilju, samas praen vahel ka mune.

Elan nii, et hea oleks olla. Kultiveerin ka firmas tervislikke eluviise, täna just koosolekul selgus, et 11 inimesest 9 käib jooksmas. Oluline on see, et 60aastaselt oleks nii vaim kui füüsis terav, et siis kohustustevabamat elu nautida.

Vabal ajal olen enamikus ajast perega. Telerist vaatan vahel mõningaid sarju ja filme. Ka ?Pealtnägijat?. Armastan nalju elust enesest.

  • Timo Rein, Vain SMD partner ja konsultant:
    Peep Vain ei ole filmimaailmast tuntud läbinisti positiivne kangelane, vaid omab nii häid kui halvemaid külgi. Ilmselt eelkõige usk annab talle nii vajalikku julgust endaga ja teistega muutusi ja arenguhüppeid ette võtta.

Unikaalne on see, et ta on ennast väga palju proovinud tundma õppida. See toob talle rahu ja kindluse, mis temast ka välja kiirgab.

Peep Vain tahab elada elu sellisena, nagu ta ise tegelikult on, ja ei pelga ennast oma kõikide omadustega teistele näidata. Sellisena on paljudel inimestel lihtne temaga koos tööd teha (nii kolleegina kui kliendina).

Kindlasti ei saa mainimata jätta tema siirast usku, et tulevik toob vähemalt osaliselt seda, mida me sinna ise iga päev külvame.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:14
Otsi:

Ava täpsem otsing