Kaupluste käive kasvas palgakasvu toel

Andres Põld 05. märts 2004, 00:00

A-Selveri juhataja Ain Taube pidas käibe kasvu jätkuva tõusu põhjusteks sissetulekute kasvu ning keldripoodide ja turukaupmeeste osakaalu vähenemist. Taube hinnangul tõusev trend tõneäoliselt jätkub.

Kõige rohkem suurenes jaemüük apteekides ja kosmeetikapoodides. Taube sõnul on kasv tõesti üle keskmise. ?Põhjuseks on maaletoojate ja hankijate tugevad reklaamikampaaniad, palju tuli uusi ja huvitavaid sarju,? ütles Taube. ?Kliendid, eriti naised, on altid uusi tooteid proovima.?

Eesti Panga majanduspoliitika allosakonna juhataja Andres Saarniit ütles, et käibe kasvu on mõjutanud viimastel aastatel kaubanduses toimunud struktuursed muudatused, nagu kauplemise koondumine turgudelt suurkauplustesse. ?Need muutused võivad kunstlikult käivet suurendada,? tähendas ta.

Kaupmeeste Liidu tegevdirektor Marika Merilai märkis, et jaekäibe kasvu on taganud eelkõige elanike sissetulekute kasv ligi 10 protsendi võrra IV kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ning ka elanike ostukohtade valikute tegemisel eelistuste kandumine uutesse ostukeskustesse.

Sõidukikaubanduse ettevõtete käive eelmise aasta neljandas kvartalis oli 5,9 miljardit krooni, hulgikaupmeeste käive 19,1 ning jaekaubanduse käive 9,5 miljardit krooni.

Kaupade jaemüük suurenes 2002. aasta IV kvartaliga võrreldes 900 miljoni krooni võrra, mis on püsivhindades 12% enam.

Kaupade hulgimüük suurenes 2002. aasta IV kvartaliga võrreldes 1,5 miljardit krooni ehk 8 protsenti.

Enim suurenes möödunud aasta lõpus jaemüük kokku apteekides ja kosmeetikakauplustes (25%), automüügifirmades (19%) ning rõiva- ja jalatsikauplustes (18%). Konjunktuuriinstituudi küsitluse põhjal jäidki aasta lõpus kõige rohkem ärikonjunktuuriga rahule automüügifirmad.

Esma Auto juhatuse liikme Ralf Õnge sõnul on automüüjad väga tundlikud Eesti majanduse olukorra suhtes, aga kuna see automüüjatest eriti ei olene, siis on käibe kasv tingitud eelkõige müüjate heast tööst ning hinna ja kvaliteedi suhtest. ?Tänavu ootame viieprotsendilist käibe tõusu,? lias Õng.

Järgmiseks kolmeks kuuks prognoosivad ettevõtted väiksema ostujõuga piirkondades müügi vähenemist (35% kauplustest), kuid suuremal osal kauplustest müük ei muutu või suureneb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:15
Otsi:

Ava täpsem otsing