Fidelity on pannud Hansapanka ja Telekomi üle 3 miljardi krooni

Annika Matson 11. märts 2004, 00:00

Eestlastest eraisikute käes on kokku kõigest 1,5 miljardi krooni eest Tallinna börsil noteeritud firmade aktsiatest.

Maailma ühe mõjukama investeerimisfirma Fidelity Investments osa on otseste ja kaudsete osaluste näol tõusnud Hansapangas üle 5 protsendi. Tallinna börsi andmetel on FMR Corporationi, Fidelity International Limitedi ning nende otseste ja kaudsete tütarettevõtjate osalus ASis Hansapank 5,55%. Hansapanga aktsiaid on Fidelityl umbes 1,6 miljardi krooni eest.

Hansabank Marketsi aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Linnu sõnul on uudisteagentuuri Bloombergi vahendusel näha, et Eesti Telekomis on Fidelity osalus läbi hoiutähtede ehk GDRide 9%, mis vastab samuti umbes 1,6 miljardile kroonile.

Avatud investeerimisfondil Fidelity Focus Financial Services on 24 500 Hansapanga aktsiat. Fondi juht Rajesh Singh põhjendas investeeringut Hansapanka sellega, et otsis Ida-Euroopast aktsiat, mis pakuks regiooni teistest pankadest suuremat tootlust. Kas nad on investeeringutega rahul ning kas on kavas rohkem Eesti aktsiatesse investeerida, Singh kommenteerida ei soovinud, sest kardab konkreetsete investeerimisstrateegiate avalikustamisega anda edumaa teistele fondidele.

Linnu sõnul otsib Hansapank ise üle kogu maailma investoreid, kes regiooni raha paigutaks. Ta möönis, et mõned üksikud on nendega ka ise ühendust võtnud, näiteks üks Austraalia investor.

?Juba 1998. aastal teati Euroopas ja USAs, mis on Hansapank ja kus ta asub,? ütles Lind. Ta lisas, et investoreid on Eestisse tulnud igast ilmakaarest. ?Maksude optimeerimise eesmärgil on väga paljud fondid registreeritud näiteks Taiwanil, Gibraltaril või Luksemburgis, ehkki nende peakontor on Londonis või New Yorgis,? lausus ta.

Kui keegi hakkab Ida-Euroopat jälgima, jõutakse lõpuks Linnu sõnul ka Balti riikidesse. ?Kui need kolm riiki kokku panna, ega me siis enam nii väga väikesed ka ei ole,? möönis ta.

Hansapanga eksperdi sõnul võib Eestisse investeerinud institutsionaalsed investorid kaheks liigitada. Esimesed investeerivad kõikidesse Balti riikide aktsiatesse, ka väiksematesse firmadesse, ning need investorid tulevad peamiselt Skandinaaviast.

Teised on suured fondid, peamiselt Londonist, New Yorgist või mujalt USAst, kes vaatavad Balti riikidest ainult kahte-kolme aktsiat, sest ülejäänud on nende jaoks liiga väikesed.

Lauri Linnu kogemuste põhjal oli institutsionaalsete investorite tegutsemine Eestis eelmisel aastal eriti aktiivne.

Ka edaspidi ootab Lind Euroopa Liidu laienemise tõttu välismaiste institutsionaalsete investorite osakaalu kasvamist. Tema sõnul on loodud väga palju fonde, mis investeerivad esimese laine liitujatesse. ?Nüüd on uus teema see, et luuakse fonde, mis panevad raha teise lainega liituvatesse riikidesse,? märkis Lind.

Fidelity Investments on asutatud 1946. aastal USAs. Klientide arv kogu maailmas ületab tänaseks 18 miljoni piiri. Klientide vara Fidelitys ulatub 1,8 triljoni dollarini.

Kõige suuremat aktsiapakki omab asutaja Edward C. Johnson II lapselaps Abigail Johnson (39). Talle kuulub 24,5% firma aktsiatest. Tema isale, Edward C. Johnson III-le (70), kuulub 12% firmast. Ülejäänu on jagatud teiste juhtivtöötajate vahel. 1988. aastal Fidelitysse tööle asunud Abigail Johnson on kompanii avatud investeerimisfondide üksuse juht.

Fidelity haldab enam kui 300 avatud investeerimisfondi. Firma avatud investeerimisfondide väärtus ulatub 863 miljardi dollarini. Kõige suurem osa rahast ehk 68% on aktsiafondides, 23% rahaturufondides.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing