Ebaõiglase amprimaksu vastu

Karl K. Rebane 12. märts 2004, 00:00

Enne viimast suurt sõda ja veel paarkümmend aastat pärast seda oli elektrit vähe ning seegi oli kehva kvaliteediga ning paljudes maakohtades elektrit polnudki. Seepärast pean lugu elektri praegusest üleriigilisest kättesaadavusest. On mõistetav, et loobumisega elektrijaamade müügist välisfirmadele jätsime endale vastutuse ja ränkraskete kulude kandmise jaamade töökorras hoidmiseks. Suured rahad tuleb praegu ja tulevikus võtta meie tarbijailt, mõndagi ka varguse piiramisest saada. Paratamatus. Vastuhäält tõsta on mõttetu. Küll ei saa ega tohi vaiki olla, kui Eesti Energia (EE) rakendab või püüab rakendada sügavalt ebaõiglasi, põhjendamata ja põhjendamatuid tarbijavaenulikke jõuvõtteid, nagu on seda amprimaks.

Suvemaja asub üsnagi üksildasel ääremaal. Ja selle näitel kenasti näha, kuidas EE tahab kõik keerukused tarbija kaela sokutada ja võtta talt ühepoolse kamandamise korras uut maksu. Nimelt on majal ja saunal on aegade hämarusest saati eraldi peakaitsmed ? 25 ja 10 amprit. Asja ajaks ära üks ühine 10 A peakaitse. Kus need peakaitsmed asuvad? Kas ma kontrollimiseks neile juurde ka pääsen? Et minust kui tarbijast saaks teenuse ostja, oleks normaalne, et EE sõlmiks minuga lepingu, mis ulatuses ja mil viisil tagab EE koostöös ja kokkuleppel minuga, et mul oleksid ettenähtud amprid iga kell lepingus ettenähtud ajal ja täies kvaliteedis reaalselt saadavad.

Minu kui metsa- ja võsataguse tarbija senine kogemus on mitmed voolukatkestused, üks neist koguni ca 1,5 aastat pikk. Voolu tõi tagasi lahke naabrimees-elektrik. EE-l polnud sest sooja ega külma. Aga kas nüüd saaks nii, et EE kontrollib, näiteks kord kvartalis, minuni jõudva voolu kvaliteeti ? pinget, sagedust jne - ja kui vool vahepeal puudunud on või kvaliteet kehv, maksab tagasi selle perioodi peakaitsme maksu pluss trahvi lepingu rikkumise eest?

EE elektripostide rivi alla jääv eraldusriba, ca 200 meetrit pikk ja 10 lai pandi nõukogude aegadel püsti ühismaale. Nüüd on see minu eraomand. Ei mäleta, et minu luba oleks küsitud. Turumajanduse loogikast peaks tulenema, et vähemalt nüüd peaks EE vormistama oma liinile loa ja maksma ka renti. Praegu kipub olema nagu jalgpall ühe väravaga.

Natuke jaamade remondiraha ja, mis peamine, tublisti rahvasõbralikkust ja tarkust asjaajamistes tuleks juurde, kui EE tippjuhtide superpalgad korrastada seniks keskmise palga tasemele, kuni leitakse mõistlik lahendus.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing