Riigiametnikul lasub korruptsioonikahtlus

Peeter Raidla 30. märts 2004, 00:00

Otsuse käimasolevas vaidluses langetab Tallinna halduskohus 14. aprillil. Vaidluse keskmes on tegelikult hoopis novembris 2003 toimunud riigihanke võitnud AS RSTA, kes lubas navigatsiooniseadmed tarnida veidi enam kui 2,5 miljoni krooni eest.

Balti Merekaatrite ASi esindava advokaadibüroo Concordia jurist Lembitu Nõgel leidis, et RSTA pakkumisdokumendid ei vastanud pakkumise kutsele ? seadmetel puudusid dokumendid, mis oleksid kinnitanud nende vastavust normidele. Kohtuvaidlusele vaatamata on RSTA riigihanke juba kuu aega tagasi täitnud.

Balti Merekaatrite juht Viktor Siilats näeb selle taga RSTA seotust veeteede ameti sidetalituse juhi Kaarel Aarega.

?Aare mõju ulatub veeteede ametist kaugemalegi,? väitis Siilats. ?Käisin Mereakadeemias radistide kursustel, kus õppevahenditeks on üksnes RSTA tarnitud raadiojaamad ja muu varustus ning eksamikomisjoni koosseisu kuulub ka Kaarel Aare. Eksam ongi mul siiani tegemata, sest ma kahtlen komisjoni erapooletuses.?

Korruptsioonikahtlused veeteede ameti sidetalituse juhataja Kaarel Aare suhtes tekkisid mitu aastat tagasi. Aare on olnud aastaid veeteede ametile seadmeid tarniva firma omanik ning juhatuse esimees. Jutt on ASist RSTA ja OÜst Bestikon, mille omanikud laias laastus kattuvad. Ka kahe ettevõtte tegevusalad kattuvad: laevade side-, raadio-, elektroonika- ja navigatsiooniseadmete müük ning teenindus.

Kaks aastat tagasi kontrollis politsei Aare seotust ASiga RSTA ja leidis, et kõik on korras. Veeteede ameti juriidilise osakonna juhataja kt Ene Lillipuu kinnitusel lõpetati kriminaalasi kuriteo koosseisu puudumise tõttu. Politsei tuvastas, et äriregistri andmed on vananenud.

Äriregistrile esitatud andmed kõnelevad teist keelt. Tõsi, Kaarel Aare on tänaseks mõlema firma omanikeringist ametlikult lahkunud, ent tema abikaasa Larissa Aare on kirjade järgi siiani ettevõtte nõukogu liige, ehkki viimaste majandusaastate aruannetele pole ta alla kirjutanud. Bestikoni omanikeringist lahkus Aare aga alles mais 2002, seega pärast seda, kui politsei oli kontrollinud tema suhtes tekkinud kahtlusi.

Kaarel Aare ise kinnitab, et tal pole nende ettevõtetega enam aastaid mingit pistmist. Siiani püsivate süüdistuste kohta ütleb ta: ?Nii võib ju ükskõik mida väita. Olen oma vitsad juba kätte saanud. ?Küsimusele, miks ta on eelistanud RSTA kopsakatele dividendidele oluliselt väiksemat ametnikupalka, vastas Aare: ?Tuli teha valik, kas olla siin või seal. Mina valisin riigiameti.?

Bestikoni ja RSTA üks omanikke Fjodor Sossenkov kinnitas samuti, et Larissa Aare ei ole enam RSTA nõukogus ja et ka kedagi teist pole tema asemel sinna valitud. Äriseadustik nõuab aga vähemalt kolmeliikmelise nõukogu olemasolu.

Paar aastat tagasi Kaarel Aare ja RSTA sidemete pihta mürginooli pildunud OÜ EML Info CS juhatuse esimehe Vladimir Pankratovi sõnul on arusaamatused veeteede ametiga hakanud vaibuma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:19
    Otsi:

    Ava täpsem otsing