Kollektiivi mikrokliima mõjutab firma majandustulemusi

Anneli Salk 12. aprill 2004, 00:00

Kollektiivi mikrokliimast sõltub, kuidas inimesed panustavad oma töösse ning tulemuse saavutamisse.

Lihtne on aru saada sellistest asjadest, mida on võimalik mõõta ja kaaluda. Samuti on võimalik mõõdetavate ja kaalutavate asjade muutumist jälgida ? kas on pikem või lühem. Mil viisil aga määratleda firmasisest mikrokliimat ning kuidas seda mõõta? Mõni töötaja võib jääkülmas mikrokliimas krooniliselt külmuda, teine ei pruugi märgatagi, et firmas on töiselt ametlik õhkkond. Meeskonna mikrokliima mõjutab subjektiivset tunnet, kui meeldiv on selles töökollektiivis töötada.

Meeskonna mikrokliima kujunemisel on määrava tähtsusega inimesed, nende isiksuslikud omadused ja töökollektiivis väljakujunenud hoiakud. Sellest on palju kirjutatud ja räägitud, kuid arenguruumi on küllaga. Heaks mikrokliimaks ei piisa, kui töötatakse ühel territooriumil ning visiitkaardil on kõigil sama firma nimi.

Inimestevahelised head suhted moodustavad meeskonna vundamendi. Seetõttu sõltub meeskonna mikrokliima üksikute töötajate koostoimest, ?kas kaastöötaja nägu meeldib või mitte?.

Meeskonnatreeningud soodustavad üksteise tundmaõppimist ning kohanemist teiste tugevate ja nõrkade külgedega. Töises rollis olles nähakse tihti ainult töötaja ühte tahku ning sellest ei piisa, et luua häid suhteid. Nende meeskonnaliikmetega, kellega ollakse nõus luurele minema, tuleb eelnevalt põhjalikumalt tutvuda.

Ühised eesmärgid ja erialane huvi soodustab samuti mõnusa mikrokliima kujunemist. Kui töötajatele on töö üheks nende eneseteostuse väljundiks, siis ollakse motiveeritud ka konstruktiivseks koostööks.

Kõige suuremaks takistuseks osutub olukord, kus mõned meeskonnaliikmed ei pea meeskonnatööd vajalikuks ning eelistavad individualistlikku tööstiili. Tihti käituvad nii autoritaarsed juhid, kes ei soovi teistega arvestada. Kuna nad on juhtival positsioonil, siis ei saa keegi kergelt nende hoiakuid muuta.

Soov meeskonnana töötada peab tulema inimeste seest, keegi väljastpoolt ei saa tekitada kunstlikult meeskonda.

Positiivsest mikrokliimast firmas saavad kasu nii töötajad kui ka koostööpartnerid. Iga töötaja saab anda oma panuse, et tööl oleks positiivne mikrokliima. Tänu positiivsele mikrokliimale on töötulemused paremad ning see väljendub ka palganumbris.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing