Piiritusest saab börsikaup

Tõnis Oja 12. aprill 2004, 00:00

New Yorgi kaubabörs kavatseb maist hakata noteerima suhkrupiiritust, kirjutas Financial Times. Etanooliga kauplemise eesmärk on aktiviseerida kauplemist suhkru tulevikutehingutega, sest New Yorgi kaubabörs on suurim börs, kus kaubeldakse suhkruga.

Börsi finantsjuhi Bernie Savaiko sõnul hakatakse piiritust üha rohkem kasutama autokütustena. Rangemad keskkonnakaitsenõuded, mille tõttu tohib kütuselisandina kasutada vaid etanooli, on kehtestatud 14 USA osariigis.

Üle 60 protsendi maailma piiritusest tehakse suhkrust, ülejäänust suurem osa maisist, seda eriti Ameerika Ühendriikides. Chicago börs, mis on üks maailma olulisemaid maisiga kauplemise börse, plaanib hakata noteerima maisipiiritust. Maisi hind on viimasel ajal kerkinud seitsme aasta kõrgeimale tasemele. Savaiko loodab, kauplejad hakkavad etanoolilepinguid kasutama riskide hajutamiseks kütuse hinna tõusu vastu, sest tänasel päeval pole häid võimalusi riskide maandamiseks kütuse hinna tõusu ega ka languse vastu. Samal ajal võib etanooliga kauplemine tekitada segadust: kas tegemist on agrokultuuri- või energeetikalepinguga. Maaklerfirma ABN Amro börsikaupade kauplemise juhi sõnul käivad neil parasjagu vaidlused selle üle, kas etanoolilepingutega hakkavad kauplema suhkrumaaklerid või kütusemaaklerid.

Brasiilias, mis on maailma suurim suhkrutootja, on etanool üks olulisemaid kütuseliike. Brasiilia kaubabörsil ja tulevikutehingute börsil saab põhimõtteliselt kaubelda etanooli tulevikutehingutega juba praegu, aga kauplemine on madala likviidsuse tõttu loid.

USAs on etanooli hind bensiini hinnaga enam-vähem võrdne, Brasiilias on piiritus aga kolm korda odavam kui USAs.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing