Praod majaseinas pole tavaliselt vajumise süü

Tiit Masso 14. aprill 2004, 00:00

Tänapäeval ehitatakse kivist välisseinad kahekihilised: sees kandev plokksein, väljas nägus vooder, nende vahel soojustus. Tellistest välisvooder tehakse õhuke, vaid 85 mm paksune.

Tihti juhtub, et seintesse tekib pragusid. Harva on põhjuseks vajumine ? rajamine nõrgale pinnasele või nõrgale vundamendile. Vajumispraod on iseloomuliku kujuga ja tavaliselt läbivad nii seina sise- ja väliskihi kui ka vundamendi.

Enamasti on pragude põhjused mujal, näiteks nn mahukahanemises. Betoon, mört ja kõik tehiskivid (välja arvatud punane tellis) kahanevad pärast valmistamist teatud aja jooksul. Kokkutõmbumise suurusjärk on kuni 0,5 mm/m; 10 meetri pikkune sein tõmbub kokku 5 mm võrra. Mahukahanemispraod tekivad nii välis- kui ka siseseintesse. Nende vältimiseks ei kasutata liiga värskeid kive, lisatakse mördile plastifitseerivaid aineid ja sarrustatakse müüri pragunemisohtlikumad kohad.

Teiseks põhjuseks on temperatuur. Kõik materjalid paisuvad-kahanevad temperatuuri muutudes ja müür tahab pikeneda-lüheneda kuni 0,5 mm meetri kohta. Seda takistavad ühtlasema temperatuuriga hooneosad ? hoone sisemus, vundament. Tagajärjeks on sisepinged ja praod.

Temperatuurideformatsioone vältida ei saa. Pragude vältimiseks tükeldatakse maja tellistest välisvooder nn deformatsioonivuukide abil osadeks, mille pikkus ei tohiks ületada 8?10 m. Vuugid täidetakse deformeerumist võimaldava mastiksiga ja kujundatakse nii, et nad silma ei häiri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing