WiFi murrab uuselamurajoonidesse

Anne Oja 15. aprill 2004, 00:00

Elurajoonide WiFi lahenduse välja töötanud Wavecom ASi juht Kristjan Liivak ütles, et ettevõte rajas esimese traadita interneti leviala uuselamurajooni umbes kaks aastat tagasi. Kokku on ettevõte ehitanud umbes kümmekond Altmetsaga analoogset lahendust.

?Meie jaoks tähendavad uusrajoonid lihtsalt maast korjatud kliente,? lausus Liivak piirkondade kohta, kuhu tema sõnul ühtegi traati ei ulatu. Nii said Wavecomi WiFi tugijaama Loode küla Rae vallas, Randvere, Loopera jt muust maailmast mõnevõrra eemal asuvad elupiirkonnad.

Praegu rajatavatest uuselamupiirkondadest kavatseb Wavecom WiFi tugijaamaga varustada tänavu kaheksa kuni kümme. Sama palju uusrajoone saab WiFi tõenäoliselt tuleval aastal.

WiFi-asjatundja Veljo Haamer ütles, et WiFi kasuks räägivad väikesed investeeringud ja suur kiirus leviala rajamisel. ?Pole vaja kaevata maad,? lausus Haamer ja lisas kaabli kohta: ?Läbi õhu käivat internetti ei saa ka nii lihtsalt ära lõhkuda ega ära varastada.?

Miinusena tõi Haamer välja, et WiFi on püsikasutamiseks senini liiga kallis. Hinna löövad alla traadita levialaga konkureerivad internetivõrgud ja tehnoloogia areng. ?Kui suudaksin öelda midagi tehnoloogia arengu kohta, oleksin tark ja rikas,? lausus Haamer vastuseks küsimusele, kui kiiresti WiFi kuumaks paarisajale kroonile kukub.

Raadiointernetil on Eestis kümneid tuhandeid kasutajaid, keda lisandub iga päevaga. Praegu on kahele kolmandikule sülearvutitest sisse ehitatud WiFi moodul. Peatselt tuleb turule ka WiFi-telefon.

Esimesena kasutati Haameri sõnul WiFit Ülemiste keskuse ehitamiseks. WiFi levialad on rajatud kümnete omavalitsuste territooriumile, kuhu pole olnud võimalik kaablit paigaldada või kus see osutus majanduslikult põhjendamatuks.

Elioni meediasuhete juht Ain Parmas ütles, et siiani otsustavad kinnisvaraarendajad uuselamupiirkonna kaabeldamise kasuks. Kulud jagatakse kokkuleppel. WiFiga mingil määral konkureerivat raadiointernetti pakub Elion hajaasustusega maapiirkondades. Raadiolingi kaudu pakutava interneti leviala on WiFi levialaga võrreldes suurem, ulatudes kuni viie kilomeetrini.

Miks Altmetsa eelistab WiFit Muuga piirkonnas juba olemasolevale WDSL- ehk raadiovõrgule, ei osanud Ain Parmas öelda.

Traadita internet ehitusel on ühest küljest uudne, kuid teisest ka vältimatu. Kaasaegse suhtlusvahendina võimaldab traadita internet juhtida ka majaehitust koos sellele eelneva projekteerimisega. Kõik joonised koos ehituse käigus lisanduvate täienduste ja parandustega asuvad sel juhul projekteerija serveris. Projektijuht, ehitaja ning järelevalve kasutavad jooniste vaatamiseks ehitusel kas süle- või pihuarvutit.

Traadita internetiühenduseks kasutatakse Eestis internetiteenuse pakkujast sõltumatut WiFit, Elioni raadiolinke RDSLi ja WDSLi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing