ELi ja Venemaa leping vähemuste lisa taga kinni

Marko Saaret 23. aprill 2004, 00:00

27. aprillil on planeeritud partnerluslepingu laiendamise lõplik kinnitamine Euroopa Liidu ja Venemaa partnerlusnõukogu kohtumisel Luksemburgis. Enne peavad pooled jõudma poliitilise lahenduseni, mis kätkeb Venemaa nõuet nimetada partnerlus- ja koostöölepingu lisadeklaratsioonis vajadust Vene vähemuste paremaks kohtlemiseks Eestis ja Lätis. Komisjon ning nimetatud riigid sellist punkti deklaratsiooni ei soovi, Venemaa on aga seni demonstreerinud selle põhimõttelist olulisust.

Nagu kinnitas Äripäevale kaubandusvolinik Pascal Lamy pressiesindaja Arancha Gonzales, on kokkulepe saavutatud kõiges, mis puudutab Venemaa majanduslikke huvisid ühenduse laienemisega seoses, seega oodatakse Moskvast lõplikku kinnitust partnerluslepingu laienemise allakirjutamiseks enne 1. maid.

?Me loodame, et Venemaa saab aru sellest, et laienemise järel moodustab kaubavahetus Euroopa Liiduga 70% Venemaa kaubavahetusest. Vaatamata väljendatud muredele on selge, et Venemaa majandus kokkuvõttes võidab Euroopa Liidu laienemisest,? märkis Gonzales.

Lepingu laiendamine tähendab meie ettevõtjale peamiselt seda, et Eesti ja Venemaa kaubavahetuses kaovad 1. maist topelttollitariifid, ning seda on Venemaa nüüdseks ka Euroopa Komisjonile kinnitanud.

?Selles osas pole me kunagi mingeid läbirääkimisi pidanud, sest Euroopa Liidu seisukoht on siin olnud ühene ? ühegi Euroopa Liidu riigi suhtes ei saa mis tahes kolmas riik rakendada mingeid topelttollitariife. Hiljutisel visiidil Brüsselisse nõustus sellega ka Venemaa kaubandusminister German Gref, väites otsesõnu, et 1. maist toimub kaubavahetus Eesti ja Venemaa vahel samamoodi kui seniste ühenduse liikmesriikidega,? teatas Gonzales.

Euroopa Komisjon otsustas suurendada Venemaa teraseimpordi kvoote liituvate riikide arvel.

?See oli põhjendatud nõudmine, seega polnud siin raske leida pragmaatilist kokkulepet. Lisaks vastab Venemaa teraseekspordi suurendamine ka liituvate riikide huvidele,? rääkis komisjoni kaubandusvoliniku pressiesindaja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:23
    Otsi:

    Ava täpsem otsing