Uus ülesanne

ÄP 26. aprill 2004, 00:00

Mõned aastad tagasi juhtus firmas selline lugu, et ühe toodanguartikli osas oli tellimusi rohkem, kui teha jõuti. Toodete valmistamine koosneb kahest suurest osast: detailide valmistamine ja nende kokkupanek. Tol hetkel oli tehases detaile piisavalt valmistatud, kuid kokku panna neid ei jõutud. Töömees Sass, kes on firmas töötanud juba 10 aastat, tundus sobivat selle probleemi lahendamiseks.

Sassile tehti ettepanek, et talle makstakse tükitöö alusel, kui ta võtab ülesandeks detailide kokkupaneku talle sobival ajal, tingimuseks oli vaid tähtaegadest kinnipidamine. Sass oli sellega nõus. Nii jäigi. Sass tegi kõvasti tööd ja teenis juba kui minister ja nüüd käitub ka nagu minister.

Probleem on aga selles, et suurema ja mustema osa tööst (detailide valmistamine) teeb ära ülejäänud meeskond ja Sass vaid lõpetab ning seega riisub piimalt koore. Omal ajal Sassiga kokkuleppeid sõlmides tundus, et tema osa ja vastutus selles töös on märkimisväärselt suurem (ta pidi ju kindlustama, et antud toode kindlasti tähtaegselt tehasest väljuks) ja mis seal salata, eks tol korral kiiresti lähenevad tähtajad ja oskamatus õiget tükihinda määrata tegid samuti oma töö.

Nüüd on aga kolleegid ja juhidki mõistnud, et Sassi osa on üle hinnatud. Ülejäänud meeskonnale ei ole võimalik pakkuda tükitöötasu, kuna nemad peavad tootma ka teisi tooteartikleid ja siis tekiks probleem firma teiste plaaniliste tellimuste täitmisega ? mehed püüaksid valida paremini tasustatavat tööd teiste väga oluliste tööde arvelt.

Nüüd on mehed omavahel tülis ja juhtide peale pahased, miks on Sassile nii erilised tingimused loodud.

Milline oleks lahendus, mis võimaldaks kasutada vanasõna: hundid söönud ? lambad terved?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing