27. aprill 2004 kell 10:10

Pangad kardavad Jukose laenuvõimetust

Venemaa suurim naftaeksportija Jukos sai pankade konsortsiumilt, mis on talle laenanud 1 mld dollarit teate, et pangad on mures laenu tagasisaamise suhtes.

Jukose võlaandjad eesotsas pankadega Citigroup ja Societe Generale võivad ära arestida osa firma ekspordikäibest, et saada 1 mld dollari suuruse laenu pealt tagasi intresse, kirjutab uudisteagentuur Bloomberg.

Otsuse taga on Venemaa maksuministeerium, mis keelas kümme päeva tagasi Jukosel oma varasid müümast, et firma suudaks riigile ära maksta 3,4 mld dollarise maksuvõla. Möödunud aasta detsembris lükkas naftaeksportija riigi poolt esitatud maksunõude tagasi.

Ähvardava maksunõude tõttu alandas möödunud teisipäeval reitinguagentuur Standard Poor`s Jukose pikaajaliste laenude reitingut viie pügala võtta, tasemeni CCC.

Investorid aga ei oota, et Jukos muutub maksejõuetuks.

?Pangad püüavad ennast kaitsta ning on võimalus, et nad lükkavad varase laenu maksmistähtaja edasi, ? ütles Venemaa Prosperity Capital fondivalitseja Ivan Mazalov. ?Jukose rahavood pole arestitud ja mõlemad pooled lepivad laenu tagasimakses kokku,? lisas ta.

Yukos võttis möödunud aastal laenu, et finantseerida 13,9 mld dollari suurust naftafirma Sibneft ülevõtmist.

Ühinemine hakkas aga vedama viltu, kui Venemaa arreteeris möödunud aasta 25. oktoobris maksude vältimise ja ?pettuste tõttu Jukose suurima investori Mihhail Hodorkovski.

?See on pankade poolne hoiatus, kus nad ei nõua laenu kiiret tagasimaksmist,? ütles Yukose esindaja Alexander Shadrin telefoniintervjuus.

?Hoiatus oli varade külmutamise uudise otsene tagajärg,? lisas ta.

Jukose aktsia langes uudise peale 9,5% ehk viie kuu kiiremas tempos.

Hetkel kuum