Hansapank vahetab Eesti turgu kasumi vastu

Inno Tähismaa 05. mai 2004, 00:00

Hansapank teavitas eile rekordilisest esimese kvartali kasumist, samas jäi panga laenude kasv turu keskmisele alla. Teised suuremad pangad kasvasid laenude osas Hansapangast poole kiiremini, kaasa arvatud Ühispank.

?Kui meie laenamise tempot alandame ja teised suurendavad, siis tulemuseks on klientide kaotus,? võttis Hansapanga Grupi juht Indrek Neivelt eile pressikonverentsil kokku praeguse olukorra.

Pangandusturu peamiseks mootoriks on viimastel aastatel olnud eluasemelaenud, kus Hansapank on jäänud konkurentidele alla. Hansapank põhjendab aeglasemat laenumahu kasvu Eestis sellega, et siin on suhteliselt palju laene välja antud. ?Eluasemelaenude suhe SKTsse on Eestis 16%, Lätis 8%, Leedus 5%. On selge, et kasvutempo jääb lähiaastatel kiiremaks Lätis ja Leedus,? lausus eile Hansapanga finantsdirektor Kristina Siimar.

Üleeile lahkus ametist Hansapank Eesti jaepanganduse juht Andres Liinat, kelle vahetab välja senine investeeringute juht Priit Põldoja.

?Pürgime olema konkurentsivõimelisemad hinna osas,? kirjeldas panga lähiaja väljavaateid Hansapank Eesti juht Erkki Raasuke. Tema vahetaski Liinati Põldoja vastu välja.

?Eluasemelaenudes peame me lähtuma seisukohast, et meie esimene pakkumine on viimane pakkumine ja see on meie parim pakkumine. Seni võib-olla oleme natuke klientide hinnatundlikkust testinud,? lausus Põldoja eile.

?Mina arvan, et vastupidi, Hansapanga teeninduse kvaliteet ja tase on viimastel aastatel tõusnud,? ütles IBM Eesti juht Valdo Randpere. ?Pank on muutunud sõbralikumaks.?

Randpere ütles, et teda üllatab Liinati lahtilaskmine. ?Mida suurem firma, seda rohkem on seal võimuvõitlust.? Tema sõnul ei tähenda eraisikute laenuturul mõni protsent siia-sinna Hansapanga jaoks midagi.

Turuosa kaotamises ei näinud traagilist ka Austria Erste Banki Varssavis asuva pangandussektori analüütik Grzegorz Zawada. ?Kui oled tugevaim tegija, on selge, et turuosa pidevalt kasvatada on väga raske,? ütles Zawada eile. ?Kui kasvab panga kasumlikkus, on turuosa kaotus investori seisukohast täiesti tähtsusetu asi.?

Nordea Eesti jaepanganduse juht Toivo Annus ütles Hansapanga tulemust kommenteerides, et hüppeline kasv toimus aasta algul tarbimislaenude vallas. Ainuüksi jaanuaris lisandus tarbimislaene poole miljardi krooni eest. Eluasemelaenude maht kasvas samas keskmiselt 400 miljonit krooni kuus.

Hansapank näeb tulevikus laenumahu jätkuvat tõusu. ?Leedu eluasemelaenude turul kasv alles algab, Lätis ja Eestis on laenud juba paar aastat kiiresti kasvanud. Mahtude poolest langust näha pole, kasvutempo muidugi aeglustub,? ütles Indrek Neivelt. Panga hinnangul on laenude kvaliteet väga hea ja tagasilööki kaubandusele pole toimunud.

Analüütikud hakkavad pärast rekordiliselt häid Hansapanga esimese kvartali tulemusi panga kogu aasta kasumiprognoose ning aktsia hinnasihte tõstma.

?See uudis väärib küll tähistamist,? ütles 52aastane Saaremaal elav kirjanik Lembit Uustulnd, kellele kuulub enam kui kolme miljoni krooni eest Hansapanga aktsiaid.

Hansapanga Grupi esimese kvartali puhaskasum kasvas eelmise aasta sama perioodiga võrreldes ligi veerandi võrra, 670 mln kroonini. Analüütikud ootasid keskmiselt kasumiks 594 miljonit krooni. Suure kasumi taga olid peamiselt tavapärasest kõrgem finantstulu, madalam teenustasu kulu ja edukas kulude kontroll.

Hollandi panga ING analüütik David Nangle, kes andis Hansapanga aktsiale kuu aja eest esimesena müügisoovituse, ütles eile, et vaatab hetkel üle oma aktsiasoovitust ja hinnasihti. ?Ma ei arvestanud oma müügisoovitusse Hansapanga laienemist Venemaale ning ka kvartalitulemused olid väga head,? rääkis Nangle.

Itaalia panga UBM Prahas asuv pangandussektori analüütik Jiri Stanik oli konkreetne, öeldes, et: ?Kogu aasta ootusi tuleb tõsta!? Tema hinnasiht aktsiale on hetkel 93,9 krooni ja soovitus ?hoia?. Hansapanga aktsia sulgus eile 102,02 kroonil.

Ka Ühispanga analüütiku Sander Danili sõnul olid Hansapanga esimese kvartali tulemused oodatust paremad ning kaalutakse kogu aasta prognooside kergitamist. Danili hinnasiht on Hansapanga aktsiale 93,9 krooni ja soovitus ?hoia?.

Danili sõnul olid tulemused paremad nii kasvu kui ka kasumlikkuse osas. ?Kaalume käesoleva aasta prognooside mõningast kergitamist, mis võib tähendada ka hinnasihi tõstmist,? lausus ta.

Austria panga Erste Bank Varssavis asuv pangandussektori analüütik Grzegorz Zawada väljendas samuti oodatust palju paremate tulemuste üle rahulolu. ?Ootasin 609 miljoni kroonist kvartalikasumit. Üllatus oli panga tulude pool, mis kasvas aastaga 14%,? ütles Zawada.

Ka kogu aasta jooksul ootab ekspert positiivse trendi jätkumist nii kasumi kui ka mahtude osas. Erste Banki soovitus aktsiale on ?hoia? ja hinnasiht 90 krooni.

Suprema analüütikul Triin Palgel ei ole kavas Hansapanga aasta prognoose märkimisväärselt muuta. ?Hinnasihi vaatame lähitulevikus üle, hetkel on see 93,9 krooni,? lisas ta.

Hansapanga juhi Indrek Neivelti sõnul valmistas talle tulemustes kõige suuremat heameelt Läti tütarpanga suurepärane tulemus. ?Lisaks majandustulemustele on Lätis ka väga head arengud,? ütles Neivelt.

Hansapanga grupi Läti äriüksuse puhaskasum kasvas üle kahe korra, 131 mln kroonini. Leedu äriüksuse kasum kasvas 12 protsenti, 100 mln kroonini. Eesti äriüksuse kasum kasvas vaid kümme protsenti, 410 mln kroonini. Venemaa ja teiste äritegevuste tulem oli I kvartalis kokku 28 mln krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing