Tööstusdisaini kaitse sarnaneb kaubamärgi kaitsega

Ingrid Matsina 07. mai 2004, 00:00

Kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides kehtivad kaht liiki tööstusdisainilahendused: liikmesriigi riigisisesed tööstusdisainilahendused ja Euroopa Ühenduse tööstusdisainilahendused. Liikmesriigi riigisisesed tööstusdisainilahendused kehtivad ainult liikmesriigi piires, Euroopa Ühenduse tööstusdisainilahendused aga kõigis Euroopa Liidu liikmesriikides.

Euroopa Ühenduse tööstusdisainilahenduste kaitset reguleeriv määrus annab lisaks registreerimise tulemusena saadavale kaitsele veel ka lühiajalise kaitse Euroopa Liidu territooriumil avalikustatud registreerimata tööstusdisainilahendustele. See on eriti kasulik nendele tööstusharudele, kus mudelite vahetumine on väga kiire, näiteks rõivatööstus. Iga Euroopa Ühenduses avalikustatud tööstusdisainilahendus saab automaatselt kolmeaastase kaitse jäljendamise (kopeerimise) vastu.

Erinevalt kaubamärkide ekspertiisist ei tee patendiamet tööstusdisainilahendustele sisulist ekspertiisi. Tööstusdisainilahenduse registreerimise taotluse menetlemisel ei kontrolli patendiamet tööstusdisainilahenduse uudsust, eristatavust ega tööstuslikku kasutatavust. Kontrollitakse ainult taotlemisega seotud vorminõuete täitmist. Ka siseturu ühtlustamise amet jälgib vaid vorminõudeid.

Ühinemisjärgselt hakkasid kõigis uutes liikmesriikides kehtima lisaks registreeritavatele Euroopa Ühenduse disainilahendustele ka varem registreeritud või avalikustatud Euroopa Ühenduse disainilahendused.

Juhul kui tekib konflikt ühinemiseelselt registreeritud või registreerimiseks esitatud või avalikustatud Euroopa Ühenduse disainilahenduse ja Eesti disainilahenduse vahel, on Eesti disainilahenduse omanikul õigus riigisisese kohtu kaudu keelata Euroopa Ühenduse disaini kasutamine Eestis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing