Kesko mõtleb Eesti toidu ekspordist Soome

Andres Kärssin 17. mai 2004, 00:00

Kesko ja Rimi keti omanik ICA tahavad teha koostööd Balti turul. Mis laadi koostööga tegemist on ja kuidas hakkavad ettevõtted omavahel jagama praegusi poekette ja kaubamärke?
Meil mõlemal on samad eesmärgid ? kasv ja kasumlikkus. Kesko ja ICA teavad üksteist varasemat ajast väga hästi, oleme teinud koostööd sisseostul ning meil on ka sarnane taust. Märkasime mõlemad, et konkurents kõigis kolmes Balti riigis on läinud karmimaks ja me oleme kaotanud siin raha.

Eelmisel aastal rääkisime Kenneth Bengtssoniga (ICA president ? toim.) siinsetest investeeringutest ja sellest, kuidas peaks tulevikus tegema, ning jõudsime järeldusele, et võib-olla peaksime mõtlema ühisele sisseostule, investeeringutele, logistikale.

Loodame alustada ühisettevõtte tegevust sel suvel, võib-olla ka septembris. Plaanid on nüüd tehtud ning arvan, et saame asja lõplikult ära vormistada mõne nädala pärast. Siis tuleb meil teavitada konkurentsiametit Brüsselis.

Ühisettevõte jätkab kolme poekontseptsiooniga ? discounter?ite, supermarketite ja hüpermarketitega. Nii ICA-l kui ka Keskol on oma hüpermarketi-kett, mis saab neist?
Ma ei saa praegu täpsustada detaile. Arvan, et poe nimi pole tähtis, vaid kavatsus omada neid kolme tüüpi poode. Kaks olulismat teemat on siiski sissostu ja logistika valdkonnad. Meil on siin Jüri logistikakeskus, ICA-l pole ning neil pole vaja sellekohaseid investeeringuid teha. Ja meie lükkasime edasi oma investeeringud Läti lattu, sest ICA-l on väga hea logistikakeskus Riias.

Kas jõudude ühendamise põhjuseks on ka mõlema poole soov asuda tugevamini Leedu turule, kus vastas siinse piirkonna oluline tegija VP Market?
See on õige. Kuid siiski tahame ühisfirmaga kasvu saavutada kahe valdkonna arvel ? esiteks tõusev jaeturg, mis kasvab kaks-kolm korda kiiremini kui Soomes või Rootsis. Teiseks ? meie suurimaks konkurendiks on tegelikult nn vanamoeline kaubandus ehk need, keda tähistatakse ülevaadetes tavaliselt mõistena ?avaturg ja muu kaubandus?.

Kolme aasta eest ostis Kesko Eestis Säästumarketi keti, kas veel mõni jaekaupmees pakub Keskole huvi?
Enam mitte. Arvan, et saame pidada end turuliidriks. Ilmselt investeerime Narva, tehes sinna hüpermarketi. Meie poevõrk Eestis on peaaegu valmis.

Loomulikult on teiseks teemaks see, kui juhtub nii nagu Pärnus. Seal paigutasime kahe aasta vanuse väikse Citymarketi uude kohta. Sulgesime mõned Säästumarketid, sest need olid vales kohas, ning tegime uued.

Mis seisus on praegu Säästumarketi ja Lidli kaubamärgivaidlus, kas see on kandunud Eestist välja?
Mõne nädala eest kuulsin, et sellega tegeleb Eestis patendiameti apellatsioonikomisjon. Praegu veel pole vaidlust edasi viidud Euroopasse, ootame kõigepealt otsust Eestis.

Kesko juba ostab oma Soome kauplustes müümiseks Eesti tööstuste toodangut. Mida täpselt ning millised on siin edasised kavad?
Alustasime jogurti ostmisega sel aastal, mida müüme Euroshopperi brändi all. Samuti oleme importinud kalakonserve. Huvitavad tooted võiks olla vorstitooted. Mõtlen siin HK Ruokatalo (Rakvere Lihakombinaadi omanik ? toim.), sest teame neid ja nende tooteid, samuti ka teisi siinseid lihatööstusi.

10 aasta eest Tallinnas Peterburi teel toidukaupade hulgimüügilao avanud Kesko alustas pärast Säästumarketi ostu 2001 jaekaubandusega ning kontrollib praeguseks veerandit toidukaupade siinsest jaeturust.

SuperNetto hulgilaoga Eestis tegevust alustanud Kesko ostis kolm aastat tagasi Eesti ettevõtjatelt 17 kauplusest koosneva Säästumarketi keti. Tehingu hinnana on üks müüjatest, Guido Sammelselg viidanud hiljuti Ärielu veergudel 600 miljonile kroonile, mis ületab oluliselt toonaseid hinnanguid. Praeguseks on 45 kauplusega Säästumarketist saanud Eesti suurim kasumlikult tegutsev jaekett, mille mullune netokäive oli ligi 2 miljardit krooni.

Esimese Citymarketi avas Kesko Eestis 2002 sügisel. Praeguseks on selles super- ja hüpermarketite ketis kokku kuus kauplust. Citymarketite mullune netokäive oli 800 miljonit krooni. Kesko teatel on ka Citymarket tegutsemas kasumlikult. Kesko toidukettide nelja kuu käive Eestis oli kokku 1,24 miljardit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing