Uus turvaseadus hakkab turvateenuste hindu kergitama

Veiko Jürisson 20. mai 2004, 00:00

Uus turvaseadus püüdis kaotada ära eelkõige tööjõu ettevalmistuse ja kvaliteediga seotud suuri tõlgendamisvõimalusi, mis andsid mõnedele firmadele võimaluse ebaausa konkurentsi tekitamiseks.

Vana turvateenistuse seaduse kohaselt oli turvatööta nii ilma koolituse ja kvalifikatsioonita valvur kui ka kvalifikatsiooniga turvatöötaja. Viimase ettevalmistamiseks pidi ettevõte tegema kulutusi ja organiseerima tööd nii, et inimesel oleks võimalik koolitusel käia ja kvalifikatsiooni omandada. Mõningad firmad panid tänavalt võetud mehe vormi ja hea, kui mõned sõnad peale lugesid.

Loomulikult oli meest tänavalt palju odavam palgata, iseasi, millise hinnaga tema tööd välja müüdi. Aga sageli oli eriti soodsate pakkumiste taga just selline odav turvatöötaja ehk valvur. Kogenematu klient ei osanud kvalifikatsiooni oma lepingus nõuda ega vaadata, milline inimene tema objektile valvama saadeti.

Uus turvaseadus nõuab, et pärast neljakuulise katseaja läbimist peab turvatöötaja omama kvalifikatsiooni, st kõik peavad käima koolitusel ja läbima kvalifikatsioonieksami, kui tahavad edasi töötada turvatöötajana.

Katseajal olevat isikut nimetatakse valvetöötajaks, selline on ka tema töötõendil olev nimetus. See toob kaasa kulusid, kõik inimesed ei ole suutelised kvalifikatsioonieksamit sooritama ning see võib tekitada omakorda survet palkadele. Siit tuleneb mõju ka ostetava teenuse tunnihindadele või teenustasudele. Selle koha peal aga tuletaks meelde inglaste ütlust: kui tahate maksta pähklitega, siis saate endale ka ahvid.

Kuna edaspidi antakse igale turvateenusele välja eraldi litsents, siis on iga litsentsi eest ka eraldi tasu riigikassasse. Siit tuleneb küll mitte oluline, aga siiski täiendav kulu. Karmistuvad juhtimiskeskuse pidamise nõuded, kuid enamikult juhtimiskeskustelt see lisakulutusi ei nõua.

Väiksemad firmad ostavad juhtimiskeskuse teenust ja vaid need, kes osutasid teenust kahe mobiiltelefoniga, peavad ehk tegema lisakulutusi juhtimiskeskuse teenuse ostmiseks. Iseenesest on juhtimiskeskus üks kallimaid kuluartikleid turvateenuse juures.

1. maist kallines ka bensiin, mis mõjutab kindlasti tehnilise valve teenuse hindu. Siin on kokkulangevus turvaseaduse kehtima hakkamisega küll vaid juhuslik.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing