Maksu- ja tolliameti eelisarendamine peab saama valitsuse prioriteediks

Ilmar Tagel 25. mai 2004, 00:00

Arvan, et valitsusel on aeg läbi vaadata senised prioriteedid ning võtta vastu otsus maksu- ja tolliameti eelisarendamiseks. Seda valdkonda arendamata jääb riik vaeseks.

Seoses Eesti liitumisega Euroopa Liiduga on järsult tõusnud maksu- ja tolliameti osatähtsus väliskaubanduse edndamisel, maksupettuste ja salakaubaveo tõkestamisel ja avastamisel, maksude laekumisel ning ELi välispiiri kaitsmisel.

Oluliselt on kõrgenenud nõudmised ja väljakutsed maksu- ja tolliametnike tööle lisakoormuse ja -vastutuse näol. Uuenenud situatsioon eeldab ametnike pidevat enesetäiendamist töö kõrvalt, et olla igapäevaselt kursis pidevalt muutuvate juhendmaterjalide ja õigusaktidega.

Riik on senini madalalt väärtustanud selle ameti ametnike tööd. Liitumisläbirääkimistel lubati korruptsiooni vältimiseks palgatõusu. Praegu on maksu- ja tolliametnike alampalk 4200 krooni, mis on 1100 krooni võrra väiksem kui politseinikel. Tänavu seoses 2004/2005 tööaasta eest puhkusetoetuste maksmise ärajätmise ning töökohtade ümberpaigutamisega langeb paljude ametnike sissetulek veelgi.

Riik ei ole senini eraldanud piisavalt ressursse tollikontrolli tugevdamiseks ELi idapiiril. Välja on kuulutamata riigihanked tollile põhikontrolltehnika muretsemiseks, ehitamata piirijaam Petseri lähistele Koidulasse. Maksu- ja tolliamet vajab hädasti maksu- ja tolliametnike pikemaajalist koolitust, korralikku ametiriietust tolliametnikele, liikuvaid läbivalgustusseadmeid sõidukite ja konteinerite läbivalgustamiseks, narkokoeri.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing