Rattahoidjast varastatakse jalgrattaid harvem kui posti küljest

27. mai 2004, 00:00

Sageli saab jalgrattavargus võimalikuks seetõttu, et ratas ei ole üldse lukustatud või pole hoiukoht piisavalt turvaline. Rattaid varastatakse korterelamute trepikodadest, eramute hoovidest, aedadest, verandadelt, kuuridest, garaa?idest ja mujalt. Jalgrattahoidlast varastatakse rattaid harvemini.

Parim kaitse jalgrattale on hea lukk, mida on õigesti kasutatud. Kergekaalulisi kaabel- ja kettlukke saab üsna kergesti katki lõigata ja need ei taga piisavat kaitset. Ka peab jalgratta hoiukoht sel ajal, kui ratast ei kasutata, olema piisavalt turvaline. Kui panipaiga turvalisus pole täiesti kindel, võiks sealgi kasutada lisaks veel lukku.

Igapäevaselt kasutatav jalgratas tuleks sõiduvälisel ajal hoida alati lukus. Suurem jagu rattaid varastatakse kodudest. Ratta hoidmiseks tuleks valida hea asukoht, soovitavalt hästi jälgitav ja valgustatud koht.

Lukustada tuleks jalgratas kinnitatud, liikumatule objektile või spetsiaalsele jalgratastele mõeldud raamile, mis on tsementeeritud või kinnitatud maapinda. Kui jalgratas kinnitatakse posti külge, tuleks veenduda, et lukustatud ratast ei saaks sealt lahti libistada üle ülemise osa. Ettevaatlik tuleks olla ratta lukustamisel esemete külge, mis on kergesti lõigatavad, murtavad või muul viisil eemaldatavad. Lukku ei tohiks asetada vastu maad, sest siis saab varas kasutada haamrit või kivi luku purustamiseks. Lukustamisel tuleb jalgratta raam ja rattad asetada nii, et jääks võimalikult vähe ruumi U-luku ja raami vahele. Mida rohkem pingul on lukk, seda raskem on vargal asetada kangi luku vahele.

Jalgratast võib märgistada ka igaüks ise, nii et selle äratundmine hiljem võimalik oleks. Kindlasti tuleks säilitada jalgratta ostmisel saadud dokumente.

Kindlasti ei tasuks soetada endale jalgratast tundmatute isikute käest, seda eriti siis, kui hind on tavapärasest soodsam.

Pole välistatud, et tegemist on varastatud jalgrattaga. Selline ost soodustab jalgrattavaraste tegevuse jätkumist.

Kuriteoennetuskuu raames tutvustati huvilistele turvalist jalgrattahoidlat, mis võimaldab ka raami lukustamist.

Varas ei jäta varastatud jalgratast üldjuhul endale, vaid pakub seda müügiks. Et võõras valduses oleva jalgratta kasutamist raskendada ja suurendada varga riski vahele jääda, tuleks jalgratas nagu muugi hinnaline vara märgistada turva- või registrikleepsuga. See on vargale hoiatuseks, et jalgratta tegelikku omanikku on hõlbus tuvastada. Jalgrattaid registreerivad Rattaregister ja Rattaregistrikeskus, kes teevad koostööd ka politseiga. Rattaregister peab ka varastatud rataste registrit, et takistada tehinguid ebaseaduslikus valduses jalgratastega. Rattaregistri andmebaasile on juurdepääs kõikidel politseiasutustel.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing