Maksude optimeerimisel varsti kriips peal

Annika Matson 02. juuni 2004, 00:00

Täna saab Tallinna börsil makse optimeerida viimast päeva dividendiõiguslike Eesti Telekomi aktsiatega.

Kui eraisik müüb täna 10 000 Eesti Telekomi aktsiat näiteks 113 krooniga ja ostab tagasi pärast dividendi saajate nimekirja fikseerimist homme 105 krooniga, siis ei teki tal maksukohustust, sest näiliselt sai ta kahju. Tegelikult aga mitte, sest vahe 8 krooni makstakse talle välja dividendidena ning ta jääb nullkasumisse. Maksuametile saab ta aga näidata näilist kahjumit ja seoses sellega vähendada tulumaksukohustust teistelt aktsiatehingutelt.

Täna omavad Eesti Telekomi aktsiad viimast päeva õigust dividendidele ja residendist füüsilisele isikule ehk eraisikule on dividend tulumaksuvaba. Mitteresident on aga tulumaksukohustuslane.

Sarnast skeemi kasutavad ka välismaised investorid, kes müüvad viimasel dividendiõiguslikul päeval aktsiad mõnele Eesti eraisikule või mõne panga kliendikontole, mille taga on eraisikud. Äripäeva andmetel on sarnast skeemi kasutanud Nordea Panga kliendid, müües Hansapanga klientidele. Just välisinvestorid on need, kes tekitavad viimasel kauplemispäeval dividendiõiguslike aktsiatega Tallinna börsil tavapärasest suuremad käibed.

Maksu- ja tolliamet taunib nimetatud skeemide kasutamist. Ameti maksude talituse juhataja Dmitri Jegorov möönis, et riigil jääb selliste skeemide kasutamise tõttu saamata maksutulu, kui palju täpselt, ta kommenteerida ei osanud. Ta on seisukohal, et nende skeemide kasutamise suhtes tuleb võtta karmim seisukoht.

Jegorov toonitas, et juhtumite puhul, kus tulumaksuseadus ei reguleeri konkreetsete tehingute maksustamist, on maksuhalduril siiski õigus rakendada maksukorralduse seaduse paragrahvi 84, mis ütleb, et kui tehingu sisust ilmneb, et see on tehtud maksudest kõrvalehoidmise eesmärgil, kohaldatakse maksustamisel sellise tehingu tingimusi, mis vastavad tehingu tegelikule majanduslikule seisule. Paragrahvi rakendamisest sel puhul Jegorov veel teadlik polnud.

Maksuameti hinnangul on taoliste tehingute puhul riigile tekitatav maksimaalne kahju 9,1 protsenti dividendi summast. Äripäeva arvutuste kohaselt saab riik kirjeldatud skeemide tõttu sel aastal 5 miljonit krooni vähem maksutulu.

Rahandusministeeriumi otseste maksude talituse juhataja Ivo Vanasaun selliseid tehinguid teha ei soovita. ?Kui maksuametil pole seni veel selliste tehingutega kogemust olnud, ei tähenda, et näiteks poole aasta pärast ei hakata tänaseid tehinguid karmima pilguga üle vaatama,? ütles Vanasaun.

Tema sõnul on vastav seaduseelnõu rahandusministeeriumis juba pikka aega arutusel olnud, nüüd on teema Äripäeva eestvedamisel taas väga aktuaalseks muutunud.

?Järgmisel aastal on sarnaste skeemide kasutamine juba küsimärgi all, sest seaduse vastuvõtmiseni läheb keskmiselt pool aastat,? märkis Vanasaun.

Hansabank Marketsi aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind ütles, et nad ei anna klientidele nõu neid maksude optimeerimise skeeme kasutada. Samas möönis ta, et seaduses on must-valgelt kirjas, et mitteresidente maksustatakse ja residente ei maksustata ning seda mõistab iga investor nii sise- kui ka välismaal.

?See pole mingi raketiteadus neid nõkse seadusest üles leida,? ütles Lind. ?See on puhtalt Eesti maksuseaduse tegematajätmine.? Lind lisas, et tegelikult on formaalselt kõik korrektne, sest inimene lihtsalt ostab ja müüb aktsiaid üle päeva ja ükski seadus ei keela tal seda teha. ?Mingi kuritegu ei ole osta aktsiaid dividendi saamise eesmärgil,? lisas Lind.

Tema sõnul on mõistlik, et rahandusministeerium hakkab seda auku kinni panema, sest raha jääb riigil ikkagi saamata.

Linnu sõnul on avalike ettevõtete kõrval palju suurem probleem see, kuidas eraettevõtlus seda seaduseauku ära kasutab. ?Mitteavalikud ettevõtted võivad neid skeeme palju julmemalt ära kasutada ja see on avalikkusele ka vähem läbinähtav,? märkis ta.

Ühispanga privaatpanganduse juht Meelis Tambla jäi teema kommenteerimisel napisõnaliseks: ?Soovitame klientidele väga mitmesuguseid ja järelekontrollitud maksuseadustele ja kohalikele seadustele vastavaid lahendusi.?

Eelmisel aastal kasutasid Äripäeva andmetel Merko Ehituse dividendiõiguslike aktsiatega viimasel päeval kaubeldes maksude optimeerimist kunagiste suurte metsafirmade Silvesteri ja Forestexi omanikeringi kuulunud Erik Kotkas, Urmas Nimmerfeldt, Endel Ermel, Peeter Mänd ja Tõnis Mäerand.

?Kui selline maksude optimeerimine on hetkel seaduslik, siis pole õiglane seda muuta,? ütles Mäerand. Ta lisas, et kui maksu- ja tolliamet selle võimaluse nüüd nullib, kahaneb veelgi väikeaktsionäride motivatsioon kaubelda Tallinna börsi aktsiatega. ?Mis aktsiatega täpselt tehinguid tegin, ma ei mäletagi, sest neid sooritas minu Hansapanga haldur,? ütles ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing