Nafta hind tegi viie kuu suurima päevatõusu

Tõnis Oja 02. juuni 2004, 00:00

Nafta hind kerkis eile Rahvusvahelisel Naftabörsil Londonis 5,3 protsenti, 38,52 dollarini barrelist. Nii suure päevatõusu tegi naftabarreli hind viimati 5. jaanuaril.

Saudi Araabia lubas rekordilähedase hinnasurve alandamiseks suurendada tootmist 9 miljoni barrelini ööpäevas. Sisuliselt tähendab see, et üks maailma juhtivaid naftatootjaid on lähenemas oma maksimaalse tootmisvõimsuseni, mis on 10,5 miljonit barrelit ööpäevas. See omakorda tähendab, et Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioonil (OPEC) jääb järjest vähem võimalusi katta puudu jäävaid võimsusi juhuks, kui millegipärast toimuks naftatarnetes katkestus. ?Kui terroristid ründavad kas naftatöötlemistehast või torujuhet, läheb põrguks,? lausus uudisteagentuurile Bloomberg investeerimisfirma ADM Investor Services International energeetikafondi juht Shelley Mansfeld. Nädalavahetusel toimunud terrorirünnak välismaa naftafirma töötajate pihta, kus sai surma 22 inimest, oli maikuu jooksul juba kolmas ning seda seostatakse al-Quaedaga. Tootmismahtudelt maailma suurim naftakompanii Saudi Aramco teatas, et laevade lastimine ja naftaeksport toimub tavapäraselt.

Homme algab Beirutis naftakartelli naftaministrite kohtumine, millelt oodatakse peaaegu surmkindlalt teadet toodangukvootide suurendamise kohta. See peaks endaga kaasa tooma mõningase hinnalanguse. Samas ei ole teada, kui palju võidakse toodangut suurendada. ?Turg oleks väga pettunud, kui OPEC suurendaks toodangut vähem kui 2,5 miljoni barreli võrra ööpäevas, sest see oleks väikseim maht, mis jääks tegeliku kvoodiületamise piiridesse,? lausus ajalehele Financial Times investeerimisfirma Monument Securities analüütik Stephen Lewis.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing