Dollari kurss kahe kuu madalaim

Tõnis Oja 03. juuni 2004, 00:00

Dollari kurss langes eile kahe kuu madalaimale tasemele, sest valuutaturud kardavad, et kõrge nafta hind tekitab kahju USA majandusele.

Hommikul langes valuuta euro suhtes 1,2292 dollarini euro ehk 12,73 kroonini. Eesti Pank fikseeris dollari ametlikuks kursiks 12,7524 krooni.

Investorid on dollarit müünud alates mai lõpust, sest kardetakse, et nii eraisikute tarbimine kui ka äriühingute investeerimine nafta hinna tõusu tõttu kahaneb, mis omakorda lükkab edasi võimaliku intressimäärade tõusu.

Veebruaris langes USD kurss euro suhtes viimase ajaloo madalaimale kursile, 1,2930 EUR/USD ehk 12,10 kroonini. Pärast seda toimus aga tugevnemine, mis oli tingitud ootusest, et USA keskpank tõstab juuni viimastel päevadel toimuval Vabaturu Komitee istungil baasintressi. Dollari baasintress on 1%, mis on madalaim tase alates 1958. aastast.

Euroopa Keskpank võib aga baasintressi tõsta varem. Sellisele võimalusele viitasid Saksamaa jaemüüginäitajad, mis olid prognoositust paremad. Eurotsooni mõjutab ka nafta hinna tõus veidi vähem kui nn dollarimaid.

Üha rohkem investoreid soovitab dollareid müüa. Uudisteagentuuri Bloomberg möödunud reedel läbi viidud küsitluses osalenud 82 investorist, analüütikust ja kauplejast vastas kaks kolmandikku, et nad soovitavad müüa dollarit ja osta eurot. See on kaks korda rohkem kui nädal varem läbiviidud küsitluses. Põhjenduseks toodi asjaolu, et positiivsed uudised on juba valuutakurssidesse arvestatud. Isegi 225 000 uuest töökohast, mis analüütikute ennustuste kohaselt mais loodi, ei piisa dollari kursile lisaõhu pumpamiseks, lausus Bloombergile Jaapani maaklerfirma Okasan Securities valuutakaupleja Tsotuma Toma.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:30
    Otsi:

    Ava täpsem otsing