Kunstiolümpialinn Pärnu

Ülle Hallik 11. juuni 2004, 00:00

Skandaalid on Pärnu Uue Kunsti Muuseumi näituste sagedased kaaslased, eriti kui tegemist on igasuviseks traditsiooniks saanud rahvusvahelise aktinäitusega ?Mees ja naine?. Oma 11. suvel kannab see küll üsna pretensioonikat nime ?Jumal muutub inimeseks?, kuid on märksa vaoshoitum kui mõnelgi varasemal aastal.

Näitusel eksponeerivad oma töid kolme riigi kunstnikud. Ilmselt on uue kunsti muuseumi juhatajat Mark Soosaart mõjutanud tänavused olümpiamängud, sest kõige suurema arvu töödega ja kolme kunstnikuga on esindatud Kreeka. Selles kontekstis mõjub eriti sümboolsena ehk kreeklase Michalis Manoussakise Pärnus valminud Odysseuse kuju. Soosaar leiab selles sarnasust eestlastega, kes ilma mööda laiali pillutatutena oma kodu okupatsiooniaastatel kaasas on kandnud ning nüüd tagasi on. Koju on jõudnud ka olümpiamängud.

Seost Kreekaga on aktinäitusel aga enamgi. Nimelt toimub sama nime kandev näitus Ateena vanalinnas ning seal on eestlased esindatud 11 tööga. Pärnu aktinäitusel esindavad eesti kunsti videokunstnik Jaan Toomik ning maalikunstnik Lembit Sarapuu. Debütandi rollis on Kilingi-Nõmmelt pärit vastne kunstiakadeemia haridusega keraamik Kauri Kallas, kelle suhteliselt suuremõõtmeline diplomitöö võtab näitusekülalisi vastu juba uksel. Lisaks eelpool mainitutele osaleb aktinäitusel anonüümne kunstnike grupp Kamera Skura T?ehhist.

Külastajail on tänavusel näitusel kaalukam roll kui varem, sest Eesti Olümpiakomitee president Mart Siimann kuulutas ühes näitusega avatuks kunstiolümpia. Igal külastajal palutakse ankeeti märkida oma lemmikkunstniku nimi. Näituse lõppedes saab võitja Eesti Olümpiakomiteelt medali, täiskullast meenemündi, mille Eesti Pank olümpiamängude puhul välja annab. Võitja-kunstnik tehakse teatavaks 22. augustil, olümpiamängude avapäeval.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:25
Otsi:

Ava täpsem otsing