Börsikommentaar: Eesti Telekom vabas vees

11. juuni 2004, 14:56

Tallinna börsil liikus Telekomi aktsia täna taas vabas vees, Teilia-Sonera pakkumine aktsiat enam ei mõjutanud, tähelepanu koondub fundamentaalnäitajatele.

Justkui tellimise peale avaldas Hollandi suurpank ING Eesti Telekomi analüüsi, milles soovitab aktsiat hoida. Varasema müügisoovituse muutmise põhjuseks oli langenud aktsiahind. ING ootab selleks aastaks Eesti Telekomilt ligi 6 protsendilist kasumikasvu, 1,1 miljardi kroonini. Järgneva kahe aasta kasumikasv peaks siiski aeglustuma ja jääma ühe protsendi lähedusse. Selle aasta käive peaks tõusma 5 protsenti, sarnaselt kasumikasvuga peaks järgneval kahel aastal kasv aeglustuma. Maksude eelse ärikasumi marginaal peaks näitama mõõdukat langustrendi. Eelmise aasta 44,3 protsendilt peaks marginaal kukkuma 42,9 protsendini 2006. aastaks.

Telekomi fundamentaalnäitajatest võib esile tõsta väga tugeva rahavoo, mis lubab ka edaspidi maksta korralikke dividende. Siiski jääb õhku küsimus, kas kolmanda põlvkonna mobiilside võrgu väljaehitamine vähendab oluliselt rahavoogu. Viimase vähenemisel satuks ohtu igati korralik dividenditootlus. Samas on ettevõte ülekapitaliseeritud ja ta võib jätkata dividendide maksmist samas tempos, kuid finantseerib uue võrgu väljaehitamist laenurahaga. Võrgu kasutusele võtmine võib muuta ka kasumlikkust, kuna iga uue asja arendamine nõuab alguses rohkem kulusid, kui ta suudab tagasi teenida.

Kuigi Telekomi aktsia ostmisel peaks lähtuma fundamentaalnäitajatest ja abiks tuleb ka graafiku jälgimine, on siiski üleval palju spekulatsioone edasiste arengute suhtes. Näiteks ING spekuleerib, et Telia-Sonera võib osta aktsiaid turult juurde, et saavutada enamusosalus. Kui Telia-Soneral õnnestub oma kontrolli alla saada üle 50 protsendi aktsiatest, siis võib ta teha uue pakkumise, mis panga arvates tuleb sarnastel tingimustel.

Eesti Telekomi aktsia sulgus täna 105,77 kroonil, lisades päevaga hinnale 0,9 protsenti. Käive jäi siiski tagasihoidlikuks.

Käibeliidri tiitel kuulus Hansapanga aktsiatele, mille käive küündis 45 miljoni kroonini. Aktsia tõusis 1,35 protsenti, 105,46 kroonini. Hansapank on üsna lähedal uue rekordtaseme vallutamisele, mille jaoks on vaja ületada 107,57 krooni tase.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing