Prodi järglast raske valida

Tõnis Arnover 18. juuni 2004, 00:00

Kui Euroopa Liidu liikmesriikide riigipead ja valitsusjuhid eile Brüsselisse kogunesid, oli kõik veel lahtine, sest kulisside taga tehtud kõva lobitöö polnud andnud kindlat tulemust.

?Ükski komisjoni esimehe kandidaat ei ole veel saanud enamuse toetust,? ütles tippkohtumise eel Romano Prodi, kes nimetas võrdselt tähtsaks nii enamiku liikmesmaade kui ka parlamendi toetust.

Teada oli kümmekond kandidaati, kel kõigil oma toetajaskond. Põhiliselt olid need väikeriikide esindajad, sest ELi tava kohaselt oli Itaalia järel saabunud nüüd nende esindaja kord ELi mõjuvõimsat tegevaparaati, komisjoni juhtida. Koha tähtsusest annab aimu see, et komisjon algatab kõik ELi seadused, käsutab ühenduse 1565 miljardi krooni suurust eelarvet ning peale selle esitab esimees komisjoni volinikukandidaadid. Ent mitme kandidaadi ärakukkumisel tõusis eile üllatuslikult peakandidaadiks hoopis britt Chris Patten.

Enne kohtumist olid suurriigid Saksamaa ja Prantsusmaa asunud ühiselt toetama 51aastase Belgia peaministri liberaal Guy Verhofstadti kandidatuuri, kes nende väitel on veendunud eurooplane ja sobiks hästi komisjoni juhtima. Ülejäänud suurriikidele, Suurbritanniale, Hispaaniale, Itaaliale ja Poolale, belglane aga vastuvõetav ei ole olnud. Briti peaministri Tony Blairi sõnul on Verhofstadt liiga föderalistlikul seisukohal, samuti üsna USA vastane.

Arvestatav kompromisskandidaat oli Luksemburgi peaminister kristlik demokraat Jean-Claude Juncker, keda algul toetas Euroopa parlamendi suurim grupp ? konservatiivid ehk Euroopa Rahvapartei (ERP). Kuna Juncker ei olnud aga ise ametist huvitatud, siis tõstis ERP, kuhu kuulub ka Eesti valitsev erakond Res Publica, pärast nõupidamist uueks ühiseks kandidaadiks komisjoni välisasjade voliniku britt Chris Patteni.

Ülejäänud kandidaatide hulgas olid Iirimaa peaminister Bertie Ahern, kes on paistnud silma ELi eesistumisperioodil, komisjoni volinik portugallane Antonio Vitorino, Soome parlamendi esimees Paavo Lipponen ja Euroopa parlamendi senine esimees iirlane Pat Cox.

Soome peaminister Matti Vanhanen ütles enne tippkohtumise algust, et Soome toetab ELi eesistujamaa Iirimaa esitatavat kandidaati, kes ei pruugi olla Lipponen.

Eesti valitsuse kommunikatsioonibüroo direktori Kristi Liiva sõnul kavatseb Eesti samuti toetada ELi eesistujamaa esitatavat kandidatuuri. Ta lisas, et kuna paljud kandidaadid viibivad tippkohtumisel, siis üldise arvamuse kohaselt esimese tippkohtumispäeva õhtul hääletust ei tule.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing