Ülo Toomsalu • 1. juuli 2004 kell 6:49

PM: Tabati Soome esimene arvutiviiruse tegija

«Olen MorDori valitseja. Sa oled rumal! Sa igavene sõrmusevaras!» Nii teatas oma laastamistööst esimene paljastatud soomekeelne arvutiviirus.

Ühe eraisiku ja Soome telekomifirma Elisa seitsme klienditeenindaja meiliboksi saadetud viirus oli maskeeritud soomekeelse arve varju, mille avanut üllataski selline kurjakuulutav ingliskeelne «Sõrmuste isanda»-aineline teade enne arvuti kõvaketta hävingut, kirjutas Postimees.

Õnneks hävitas esimene soomekeelne ja Soomes tehtud viirus vaid ühe arvuti ning viiruse vigase programmi tõttu ei levinud ta, kuigi oli kirjutatud paljuneva ussviirusena.

Soome politsei ja Elisa koostöös tabatud esimese soomekeelse ja Soomes tehtud arvutiviiruse autoriks oli Helsingin Sanomate andmetel üle 20aastane välismaal sündinud, kuid Tamperes elav soomlane. Viirus oli valmistatud mehe koduarvutis, kuid jälgede peitmiseks välja saadetud avalikus kasutuses olevast internetipunktist.

Kuna enamik arvutiviirusi on ingliskeelsed, siis oskavad inimesed neid vältida, mistõttu on ka kohalikus keeles viirused oluliselt ohtlikumad. Keskkriminaalpolitsei IT-kuritegevuse talituse komissari Kalmer Viska sõnul pole eestikeelset ja Eestis valmistatud viirusi seni leitud.

Sarnaselt Soomega on ka Eestis arvutiviiruse levitamine kuritegu, mille maksimumkaristuseks on kaks aastat vangistust. Lisaks Elisa juhtumile uurib Soome politsei veel ühte kohalikku viirusjuhtumit, mille kohta veel infot ei antud.

Hetkel kuum