Kõige rohkem arvutatakse tollimaksu määra kaupade väärtuse järgi

Haili Kapsi 12. juuli 2004, 00:00

Kuna tollimaks ei ole väljendatud alati ühe kindla numbrina ning üheselt arusaadaval viisil, on see tekitanud nendest arusaamisel segadust.

Järgnevalt lühiülevaade Euroopa Liidus rakendatavatest tollimaksu liikidest.

Ühises tollitariifistikus toodud tollimaksud võib liigitada kahel moel: tollimaksu arvutamise viisi alusel ja tollimaksu olemuse järgi.

 • väärtuseline tollimaks

 • koguseline tollimaks

 • kahe eelnimetatu kombinatsioon

tavaline tollimaks - (inglise keeles lühendina MFN) rakendub kõikide kolmandate riikide suhtes, kellele EL ei võimalda soodustusi. Nimetatud tollimaksud on kokku lepitud läbirääkimiste teel Maailma Kaubandusorganisatsioon (WTO) kuuluvate riikide vahel ja need ei tohi olla kokkulepituist kõrgemad. Erandina on võimalik riikidel kehtestada ühepoolset ja karistustollimaksu.

Ühepoolset tollimaksu rakendab EL harva ja see peab olema madalam, kui tavaline tollimaks. Karistustollimaksu rakendatakse siis, kui imporditav kaup põhjustab olulist kahju ELi tootjatele ja ekspordikäive langeb. EL rakendab karistustollimaksu näiteks teatud USA-st pärinevatele kaupadele.

soodustollimaks - on seotud kas maksupeatamisega või sooduslepingute- ja kordadega. Maksupeatamine on tollimaksu täielik peatamine või selle vähendamine. See tähendab, et EL võib ühepoolselt kehtestada kõikidele kolmandatele riikidele soodsama või 0 tollimaksumäära põhjusel, et neid kaupu ELis ei toodeta või toodetakse ebapiisavalt.

Sooduskorrad on lepingud ja kokkulepped, mis EL on sõlminud vastastikuselt või ühepoolselt kolmandate riikidega soodustollimaksumäärade rakendamiseks (vabakaubanduslepingud, tolliliiduleping, üldine soodustuste süsteem jne).

ELil on sõlminud ligi 40 sooduslepingut ja kokkulepet.

meetmetega seotud tollimaksud - dumpinguvastane, tasakaalustav, kaitsemeetmetega seotud tollimaks ja põllumajanduslikud maksud.

Dumpinguvastane tollimaks kehtestatakse siis, kui ELi imporditud kauba madal hind kahjustab ettevõtjate konkurentsivõimet siseturul, tooraine kallinemist jms. Dumpinguvastane tollimaksu eesmärk on taolise kahju korvamine.

Tasakaalustav tollimaks on sarnane eeltoodud tollimaksule, kuid erinevus seisneb selles, et ELi on võimalik müüa madala hinnaga kaupasid seetõttu, et eksportival maal makstakse sellele eksporditoetusi, antakse maksuvabastusi jms.

Ühele kaubale võib kehtestada korraga nii dumpinguvastase kui ka tasakaalustustava tollimaksu.

Kaitsemeetmetest tulenev tollimaks kehtestatakse siis, kui eksportiv riik ei pea kinni rahvusvahelisest kokkuleppest ja sellest tulenevalt tekitatakse kahju ELi majandusele.

Põllumajanduslikud maksud on kehtestatud ELi ühise põllumajanduspoliitika raames. Need on seotud teatud toodetega (suhkur, teravili ja riis, piim ja piimatooted, linnuliha ja munad jne) ja puu- ja köögiviljade sesoonsusega.

Sesoonseid tollimakse rakendab EL sel ajal, kui on vastava puu- või köögivilja valmimise kõrghooaeg ja neid imporditakse väga madala hinnaga. Jällegi kaitseb EL selle maksuga oma tootjaid madala väärtusega imporditava kauba eest, et säilitada neile konkurentsivõime siseturul.

Põllumajanduslikud maksud on tollimaksude hulgas kõige keerulisemad ja raskemad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 14:35
  Otsi:

  Ava täpsem otsing