Eesti mööblidisaini lätete juurde

Tiina Kolk 16. juuli 2004, 00:00

1998. aastal kaitses Jüri Kermik Inglismaal doktorikraadi vineeritehnoloogia ja ?disaini ajaloo alal ning avaldas seejärel raamatu ?A. M. Luther. 1877 ? 1940. Materjalist võrsunud vormiuuendus? (Tallinn 2002). Raamatust sündiski käesoleva näituse idee, mille kuraatoriks Kermik on.

Mahukas, paljude fotodega illustreeritud näituse kataloogis märgib ta: ?Eesti ühiskonna ja kultuuri mälu on A. M. Lutheri nimega seonduva kandnud 21. sajandisse kui legendi. Vendade Lutherite enesenõudlikkus ja kompromissitus tehnoloogiliste ja kujundusliku täiuse saavutamisel sai järgmistele Eesti disainerite põlvkonnale eeskujuks ja tõenduseks kõrgete standardite pikaajalise järjepidevuse võimalikkusest.?

Jüri Kermiku eesmärgiks on ühelt poolt taasesitada A. M. Lutheri ajalugu ja rõhutada firma olulist rolli vineeritööstuse ja mööblikujunduse arengus, teisalt omapoolse panuse kaudu aidata kaasa Lutheri legendi elujõulisusele ja jätkuvusele ka tulevaste põlvede jaoks.

Igaüks, kes on Rotermanni soolalaos eksponeeritut näinud, mõistab, miks on ehedad, Luhteri vabrikus valmistatud toolid, lauad, kapid, kübarakarbid jm juba aastakümneid olnud kollektsionääride seas otsitud ja hinnatud. Milline disain! Uskumatu, et näiteks aastast 1890 pärinevad klapptool nr 1074 ja mitmeosaline klapitav pukktool nr 1127 (maakeeli väikelaste kõrge söögitool, mida saab ka eraldi lauaks ja tooliks monteerida)!

Näitusesaali seintele välja pandud fotosuurendused Lutheri vabriku kataloogidest annavad aimu ettevõtte toonasest edust nii Eestis kui raja taga.

Igati silmaringi avardav väljapanek on kindlasti huvipakkuv mitte ainult suurtele, vaid ka väikestele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:25

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing