Arvo Pihl ei usu, et raamat kuhugi kaob

Ketlin Priilinn 28. juuli 2004, 00:00

Millega tegelesite enne raamatuärisse sattumist?
Olen hariduselt füüsik, lõpetasin sel alal Tartu Ülikooli. 90ndate alguses viis elu mind arvutimaailma. Kuni 1998. aastani töötasin ma Astrodata müügidirektorina, asudes Tartus, kus olen elanud ka suurema osa oma elust. 1998. aastal tulin Tallinnasse, kus hakkasin juhtima üht MicroLinki tütarfirmat. Selle käivitamine ja turuletoomine oli üsna raske, ent huvitav periood. Astrodatas oli mul rohkem tegemist müügi ja kliendisuhete arendamisega, siin aga täiel määral ettevõtte juhtimisega. Palju tuli juurde õppida, pidevalt erinevaid lahendusi leida. Eks see andis hea karastuse.

Millal sai Teist ASi Apollo Raamatud tegevdirektor?
2001. aasta kevadel toimusid MicroLinkis mitmed olulised muudatused ning selleks ajaks olin olnud arvutiäris juba üheksa aastat. Nii juhtuski, et IT valdkond jäi seljataha ja avastasin end korraga raamatumaailmast...

Need kaks ala ? arvutid ja raamatud ? on ju üpris erinevad. Kas kohanemisega raskusi ei tekkinud?
Esialgu mõjus erinevus arvuti- ja raamatumaailma vahel üsna ?okeerivalt, viimases oli segadust ja korrapäratust palju rohkem kui arvutialal. Kõigi osapoolte (kirjastajate, kaupmeeste) huviks oli maksimaalselt ise müüa tarbijale, normaalset ja reeglipärast kaubandust oma traditsiooniliste turustusahelatega oli aga vähe. Ometi leidus minu jaoks ka teatavaid sarnasusi ? näiteks juhitava kollektiivi suurus ning töö iseloom ? mõlemas oli ju tegemist ettevõtte ning inimeste juhtimisega.

Nüüdseks on siis asjad paranenud?
Sügisel täitub mul siin töötamisest kolm aastat ning saab öelda, et raamatuturg on edasi arenenud ega ole enam nii korrapäratu. Apollo on tänaseks suurim raamatumüügiorganisatsioon Eestis, ehkki see pole olnud sugugi kerge protsess.

Miks Te pole ettevõtja, vaid palgaline?
Olen ettevõtja selles plaanis, et oman osalust firmas Astro Holding, olen aktsionär ja kuulun nõukokku. Päris isiklikku firmat mul tõesti ei ole, kuid lepin osalusega ettevõtluses.

Millistel koolitustel kavatsete osaleda?
Ehk peaks mõtlema täiendavale majandusharidusele, kuid töö intensiivsus on olnud nii suur, et reaalselt hinnates on küsitav, kas suudaksin mõne kaugõppeprogrammiga tõsiselt tegeleda. Koolitusfirmade poolt korraldatud kahe-kolmepäevastel kursustel olen osalenud küll, näiteks mäned?eride koolitusel.

Mida viimati lugesite?
Raamatuid olen nüüd võrreldes selle ajaga, kui ma nendega igapäevases töös kokku ei puutunud, rohkem lugema hakanud küll. Praegu on pooleli Lin Yutangi ?Elamise tähtsus?, mis annab hea ülevaate Hiina filosoofia suhtumisest ellu ja elamisse. Suureks lugejaks end just ei pea, ent proovin siiski hoida end kursis uudiskirjandusega, lugeda ka majandusalaseid ja muid teatmeteoseid, aeg-ajalt ka lihtsalt mõnda head romaani.

Mis on olnud Teie viimase aasta olulisemad otsused?
Kõige olulisem selle aasta otsus on veel ees, nii et seda ei hakkaks praegu kommenteerima. Praeguseks pole väga suuri kannapöördeid teinud, müügid on ilusti kasvanud ja personali juurde tulnud. Hetkel on ettevõte edukas, ent selle aasta suurtest muutustest või otsustest on veel vara rääkida.

Mis on aga Teie elu suurim saavutus?
Omal ajal oli saavutuseks vast see, et aitasin kaasa Astrodata arenemisele Eesti juhtivate arvutifirmade hulka. Usun, et ka Apollo Raamatute tänane staatus ja edu Eesti raamatuturul on osaliselt minu saavutus. Kliendile on tähtis, et leiduks kaupmehi, kelle juurde oleks hea tulla ja keda saaks usaldada. Apollol on see hästi õnnestunud ja leian, et siin on ka minu õlg mängus olnud.

Milliseid tööpakkumisi on Teile tehtud?
Väga palju pole neid tehtud, ei saa öelda, et iga kuu mõni pakkumine tuleks. Need mõned on aga ikka kõik seotud olnud struktuuride või ettevõtete juhtimisega. Arvan aga, et uisapäisa pole mõtet kuhugi joosta.

Millised põhjused sunniksid Teid töökohta vahetama?
Üldiselt eelistan stabiilsust, olla pikemalt ühel ametikohal. Ma ei tunne vajadust pidevalt töökohta vahetada. Võib-olla oleks selleks põhjus näiteks siis, kui mul ei oleks ettevõttele enam midagi anda, kui mu panus poleks enam oluline. Või kui ettevõtte edasises arengus tehtaks otsuseid, mis ei ühti minu nägemusega. Ma ei leia, et kogu aeg peaks tingimata midagi muutma lihtsalt muutmise enda pärast. Sellel pole mingit mõtet ning lisaks võib niisugune tegevus õõnestada ettevõtte alustalasid.

Kui tihti suhtlete oma alluvatega?
Ikka nii palju kui vähegi võimalik. Pidevalt suhtlen müügiosakondade ehk siis kauplustega. Ma ei arva, et peaks kogu aeg koosolekuid korraldama ? see on suhteliselt kallis ning ebaefektiivne juhtimismeetod. Pigem üritan asju igapäevaselt läbi arutada. Meil töötab viiskümmend inimest ja iga konkreetse müüjani poes iga päev küll ei jõua, ent juhatajatega kohtume ikka mitmeid kordi nädalas.

Millised ajalehed ja ajakirjad Teil kodus käivad?
Kodus mul lehti ei käi, tööl aga Postimees ja Äripäev ning uudiseid uurin ka internetiportaalidest. Ajakirju sirvin pisteliselt, ühegi ajakirja regulaarne tellija ei ole.

Milline on töövaldkonna perspektiiv maailmas?
Arvati ju kunagi, et videomaailm hävitab raadio, televiisor kino ning arvuti raamatud. Tegelikud faktid näitavad aga vastupidist. Eesti raamatuturg ja müügimahud kasvavad, inimestele meeldib jätkuvalt lugeda, samuti hakkab jälle au sisse tõusma raamat kui kingiobjekt.

Ei usu, et traditsiooniline raamat või ajaleht kuhugi kaovad. Nende lugemine on omaette emotsioon ja inimestel on seda emotsiooni tarvis.

Tunnen Arvo Pihli raamatuäri pinnal juba mitu aastat ? tema müüb, mina kirjastan. Ta on informeeritud, analüüsivõimeline ja asjalik juht. Kuulub juhtide hulka, kellega pole tarvis isegi kirjalikke lepinguid sõlmida, kuna ta on niivõrd sõnapidaja mees. Peale selle on ta laia silmaringiga inimene, kellega on meeldiv suhelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing