Teeme uue maksukava, aga teeme kiiresti

ÄP 02. august 2004, 00:00

Euroopa Liiduga kokku lepitud liitumistingimustest tulenevalt peab Eesti tõenäoliselt loobuma 2009. aastal investeeringute tulumaksuvabastusest ja rahandusministeerium on asunud koostama uut maksustrateegiat.

Äripäeva hinnangul on uue maksustrateegia väljatöötamisel, läbivaidlemisel ning seadustamisel oluline kiirus. Ettevõtete maksustamist muutev uus seadus tuleb võtta vastu enne järgmisi Riigikogu korralisi valimisi ehk hiljemalt 2006. aastal.

Muudatused on tähtis kiiresti kokku leppida ning seadustada, sest ettevõtjale on oluline maksusüsteemi stabiilsus. Segadus ettevõtluse maksustamisega võib välisinvestorid panna eelistama naaberriike Lätit ja Leedut.

Praegusele opositsioonile ei pruugi kiirustamine meeldida, sest tõenäoliselt nende ideed uues strateegias löögile ei pääse. Alternatiiv oleks jätta maksudebatt järgmise Riigikogu valimiskampaania üheks põhiteemaks ja lasta siis valijatel otsustada, millist ettevõtete maksustamise ideed nad toetavad.

Toimetuse arvates pole viivitamine mitmel põhjusel hea. Praegu koalitsioonis olevad erakonnad on seadnud eesmärgiks maksukoormuse vähendamise. Pole kindlust, et sama eesmärk jääb püsima pärast Riigikogu valimisi.

Reformierakonna juhi Siim Kallase oponentidel on hea Euroopa Liidule viidates makse tõsta, sest nii täidaksid nad Kallase juhitud valitsuse ajal euroliiduga sõlmitud kokkulepet.

Investeeringute tulumaksuvabastuse võimalik kadumine oli seni Reformierakonna ja Res Publica poliitikutele tabuteema. Tõenäoliselt kardeti enne referendumit toetuse vähenemist Euroopa Liidule ning samuti ei soovitud seda teemat puudutada europarlamendi valimiste eel.

Seetõttu võisid rahandusminister Taavi Veskimägi viimaste päevade viited tulumaksuvabastuse kadumisele tulla ettevõtjatele üllatusena. ?Siim Kallas kinnitas kogu aeg ettevõtjaile, et praegune süsteem jääb püsima,? lausus ASi Thulema juht August Kull reedeses Postimehes.

Reformierakonna esindajad peidavad isegi pärast Veskimägi avaldusi endiselt pead liiva alla ning teevad näo, et nemad ei tea asjast midagi. ?Ma pole veendunud, et 2009. aastal peaks kaduma ettevõtte tulumaksuvabastus investeeringutelt. Taolisi indikatsioone ei ole,? ütles Reformierakonna aseesimees Andrus Ansip Eesti Ekspressile.

Tänase soodustuse kadumist saab korvata tulumaksumäära või sotsiaalmaksumäära vähendamisega. Reedeses Päevalehes pakkus Veskimägi ühe ideena välja kehtestada ettevõtete tulumaksumääraks 10 protsenti. Sotsiaalmaksu on soovitanud uutel liikmesriikidel alandada aga Euroopa Komisjon.

Sotsiaalmaksu vähendamine meeldib kindlasti ettevõtjatele, aga see eeldab ümberkorraldusi tervishoiusüsteemi rahastamises. Seetõttu on maksumäära alandamine keeruline. Ettevõtte tulumaksumäära viimine 10 protsendile tekitab küsimuse, kas oleks õige langetada sama palju ka füüsiliste isikute tulumaksumäära.

Kui uue maksustrateegia koostamisel tekkivad küsimused saavad seaduste näol lahenduse 2006. aasta lõpuks, siis jääb ettevõtjatele veel kaks aastat aega uute tingimustega kohanemiseks ja maksumuudatused ei tule nagu välk selgest taevast.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:37
    Otsi:

    Ava täpsem otsing