Anne Oja • 12. august 2004 kell 22:00

Maksuamet: ühistud endiselt maksustatud 5% kütte käibemaksuga

Eilne Äripäev kirjutas, et sügisest on ühistutele ja korteritele, mille omanikuks on liisingfirmad, müüdav toasoe maksustatud senise 5% asemel 18%ga.

Maksuamet annab teada, et samas ei tohi ettevõtjad 5% käibemaksu sisendkäibemaksuna maha arvata, sisendkäibemaksu mahaarvamiseks tuleb sõlmida sooja ostu-müügileping otse soojatootjaga.

Soojusenergia müümisel korteriühistutele rakendatakse 5% maksumäära ka juhul, kui korteriühistu liikmeks on majas asuv äripinna omanik. Sel juhul sisaldab äriühingute soetatud soojusenergia maksumus 5% käibemaksu, mida ei ole võimalik oma maksustatavalt käibelt arvestatud käibemaksust sisendkäibemaksuna maha arvata. Seega üldjuhul peaks ettevõttel olema kasulik sõlmida soojatootjaga iseseisvalt soojusenergia ostu-müügi leping, mille puhul rakendatakse 18% maksumäära, kuid makstavat käibemaksu saab sisendkäibemaksuna kajastada.

Füüsilisest isikust ettevõtjale soojusenergia müümisel pinnale, kus asub tema eluruum rakendatakse 5% maksumäära. Juhul kui soojatootja sõlmib füüsilisest isikust ettevõtjaga lepingu soojusenergia müügi osas äripindadele, rakendatakse 18% maksumäära.

Ka Hansa Liising Eesti juriidilise osakonna juhataja Priit Vuks kommenteeris, et määravaks saab korteri valdaja.

?Siinjuures ei oma tähtsust, kes on füüsilise isiku poolt kasutatava eluaseme omanik,? märkis Vuks. ?Liisingulepingu alusel kasutatavate eluasemete puhul on omanikuks küll liisingufirma, kuid tegelikuks valdajaks ning soojusenergia tarbijaks on liisinguvõtja. Seega on käibemaksuseaduse mõttest tulenevalt liisinglepingu alusel füüsilise isiku isiklikus kasutuses oleva liisingufirmale kuuluva eluruumi puhul füüsilisele isikule müüdav soojusenergia maksustatav 5protsendilise käibemaksuga.?

Hetkel kuum