KredExi lemmikud on tööstus ja roheline energia

Maive Rute 01. september 2004, 00:00

Töötlevas tööstuses hõivatud inimeste arv on kasvanud ning aidanud kaasa Eesti üldise tööpuuduse taseme langusele, selgub statistikaameti hiljaaegu avaldatud andmetest. See loob huvitava paralleeli pankade ja sihtasutuse KredEx portfellide analüüsist selgunud faktiga, et just töötlevale tööstusele laenude andmisel on pangad kasutanud KredExi laenukäendusi eriti aktiivselt.

Kõigist Hansapanga ja Ühispanga poolt 2003. aastal väike- ja keskettevõtlusele välja antud laenudest sai KredExi tagatise ligi 5 protsenti. Keskmisest väiksem oli vajadus lisakäenduste järele ehituse, kaubanduse, teenuste ja transpordi alal.

Samas aga võtsid pangad KredExilt käenduse pea igale kolmandale töötlevale tööstusele antud laenule. Veelgi enam on KredExi käendustest sõltunud väikeenergeetikaprojektid, kus üle poole laenumahust on saanud meilt lisatagatise.

Selge on ka trend, et mida väiksem ettevõte, seda tõenäolisemalt vajab pank laenu väljastamiseks sihtasutuse tuge. Kui üle 50 töötajaga ettevõtetest, mis tegutsevad töötlevas tööstuses, on KredExi abi vajanud 16 protsenti, siis alla 50 töötajaga firmadest koguni 73 protsenti. Eelkõige on tegu väikeste puidutöötlemise, mööblitootmise, toidu-, tekstiilitööstuse ja metallitöötlemise ettevõtetega. Energeetika alal pöörduvad pangad KredExi poole eelkõige alternatiivenergia tootmise projektidega. Võib arvata, et enamik hüdroelektrijaamade projektidest on sihtasutuselt õnnistuse saanud, sekka ka mõni väiksem tuuleenergiaprojekt. Kokku andsid kõik pangad eelmisel aastal KredExi toel välja laene 330 miljoni krooni ulatuses.

Väikeettevõtete laenukäendus on mõeldud alustavate ja väikeettevõtete laenusaamisvõimaluste avardamiseks. Pangalaenude puhul katab KredEx kuni 75 protsenti laenusummast, liisingtehingute puhul kuni 40 protsenti vara tagastamata väljaostuväärtusest.

Käesoleva aasta uue suunana võib nimetada erameditsiiniteenuste pakkujate taotluste arvu kasvamist.

Tänu uuele pangagarantiide tagatistootele, mis võimaldab edukatel kiirelt arenevatel firmadel saada hädavajalikku tagatist mitmesugustele pakkumis- ja kvaliteedigarantiidele, on oodata ka ehitusele antavate laenukäenduste kasvu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing