Tudengid raputavad hilissuvist üüriturgu Tallinnas ja Tartus

Enn Tosso 06. september 2004, 00:00

?Tallinna üüriturgu mõjutavad hilissuvel ja sügisel aktiivsuse suunas eelkõige välistudengid, kes hakkavad sobivat elamispinda otsima virtuaalsete kanalite kaudu juba juunikuus,? ütleb Uus Maa Kinnisvara üürispetsialist ja eluruumide osakonna juhataja Annika Leet.

Tema sõnul on enamikul koolidel eelmistest aastatest kinnisvarakonsultandi kontaktid olemas ja need edastatakse kohe korteriotsijatele. E-posti teel soovitakse üldisemat infot: mis on saadaval, mis on erinevate piirkondade vahe, hinnaklass, kvaliteet, ühistranspordivõimalus jms. ?Augusti keskpaigas hakkavad esimesed tudengid juba Tallinnasse saabuma ja reaalselt pinda vajama,? räägib Leet.

Leedi hinnangul on paljud neist semestrivahetuse üliõpilased, kes vajavad korterit vaid jõuludeni ning nendele sobiva korteri leidmine on natukene problemaatiline, sest enamik omanikke on küsimuse ees: miks üürida korter välja vaid aasta lõpuni, kui on tudengeid, kes otsivad korterit aastapikkuseks perioodiks.

Leedi hinnangul on kõige enam nõutud mitteläbikäidavate tubadega 2?3toalised möbleeritud korterid kesklinna piirkonnas, mille üürihind jääb vahemikku 3300?6000 krooni kuus pluss kommunaalkulud.

?Välistudengite jaoks on oluline, et korter oleks hiljuti renoveeritud, korraliku mööbliga ning turvalises piirkonnas,? sõnab ta. ?Järjest enam küsitakse turvalise autoparkimise võimalusi.? Korterit üüritakse kahe-kolme peale, et üürisumma madalana hoida.

Kesklinnale järgnevad hea transpordiühendusega magalarajoonid. ?Mõningad tudengid on ise aktiivsed ja otsivad ajalehtedest otse omanikelt kuulutusi, et ei peaks vahendustasu tasuma. Paljudele tudengitele on sageli otsustavaks faktoriks see, et omanik tasub kinnisvarakonsultandi vahendustasu,? ütleb ta.

Leedi sõnul pole Eesti tudengid turul väga aktiivsed, kuna paljudel on eelnevatest aastatest üürikorter olemas. Kui ise enam korterit ei vajata, pannakse kooli kuulutus ja korter läheb taas käiku. ?Eestlased otsivad enamasti mitteläbikäidavate tubadega 2toalist korterit Mustamäe piirkonda, hinnaklass 3000?3500 pluss mõõdetav kulu. Määrav on mööbli kvaliteet, autoparkimise võimalus, korteri seisukord,? räägib Leet.

Arco Vara Tartu büroo maakleri Anne Heinlo sõnul elavneb Tartu üürikorterite turg tavaliselt suve keskpaigas (juulis ja augustis), mil sügisel linna saabuvad tudengid õpinguperioodiks elamisvõimalusi hakkavad otsima. ?Eelmiste aastatega võrreldes on üürikorterite tase märgatavalt tõusnud, näiteks ei ole enam olulist turgu pesemisvõimaluseta korteritel. Üha olulisemaks peetakse ka head asukohta ning transpordiühendust,? sõnab Heinlo.

Heinlo väitel on peamised üürikorterite huvilised tudengid ning noored pered. ?Tudengid huvituvad pigem kesklinna korteritest, kus kõik vajalik jalutuskäigu kaugusel. Noorte perede puhul on oluline korteri heakord, sageli tuntakse huvi ka ahiküttega korterite vastu,? räägib ta. ?Suhteliselt oluliseks teguriks on ka hind.? Kõige nõutumad on tema sõnul 1toalised korterid hinnaga kuni 1500 krooni kuu, 2toalised hinnaga kuni 2000 krooni kuu ning 3toalised kuni 2500 krooni kuu. ?Hea remondiga korterite eest ollakse nõus maksma ka veidi enam,? lisab ta.

Pakkumine ei vasta aga nõudlusele, kuna sellel hinnatasemel pindade osas valitseb turul hetkel defitsiit, räägib Heinlo.

Heinlo sõnul on üürikorterite hinnad varasemaga võrreldes veidi tõusnud, mistõttu üürivad tudengid sageli korteri ka mitme peale, et siis igakuised kulud omavahel jaotada.

Märgata on ka üürikorterite turu elavnemist 3- ja 4toaliste korterite osas, mis soetatakse näiteks eramuehituse perioodiks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing