EPL: Hiiumaast on kujunemas Eesti plastitööstuse keskus

07. september 2004, 07:54

Eesti väikseimat maakonda, Hiiumaad, võib nimetada ka plastipealinnaks, sest sinna on kogunenud Eestis mõnekümnest plastiga tegelevast ettevõttest kaheksa.

Tootmises plastikut kasutava ASi M ja P Nursti juhi Mati Nursi sõnul võib nii öelda küll. ?Arvestades elanike arvu ja maakonna väiksust, on siinne plastiettevõtjate kontsentratsioon väga suur,? ütles ta.

Nagu ühest suust kinnitavad kõik küsitletud plastiettevõtjad, et ilmselt on selle põhjus nõukogude aja lõpus valitsenud kord, kus kolhoosid pidi omama kõrvaltootmist, milleks Hiiumaal valiti tihti plastikdetailide valmistamine. Seetõttu oli esmane oskusteave ja tööjõud kohapeal olemas ja pinnas plastiäri algatamiseks soodne, kirjutab Eesti Päevaleht.

Nurs on tegelenud plastitoodete äriga alates 1991. aastast. ?Juba kolmteist aastat oleme olnud orienteeritud lääne poole ja ka praegu läheb kaup mööda Euroopat laiali,? ütles Nurs.

Hiidlaste plastiettevõtmiste suurt ekspordimahtu kinnitab ka ainukese välisosalusega ettevõtte, ASi Dagöplast tootmisjuht Toomas Jõõts: ?Meie toodangust läheb 70?80 protsenti Rootsi ja Norrasse.? See teeb nädalas ligikaudu 70 tonni kilekotte, pakendeid ning muid kiletooteid. Toormena kasutatakse kokkukogutud plastikjäätmeid, mida kohapeal töödeldakse.

Ettevõtjate sõnul on Hiiumaal raskusi kvalifitseeritud tööjõu puudumisega ja nii on nad ise töötajaid koolitanud ning selles osas ka koostööd teinud. Paar aastat tagasi loodi Suuremõisa tehnikumis plastitöötluse seadistaja eriala, mille esimene lend lõpetab selle aasta novembris.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing