Suvi naelutas aktsiaid paigale

Raivo Sormunen 08. september 2004, 00:00

Viimased kolm kuud pole aktiivsetele investoritele Tallinna börsil eriti teenimisvõimalusi pakkunud, kuna väärtpaberite liikumisulatus on kuivanud peaaegu olematuks.

Näiteks on alates 7. juunist kuni eilseni (viimase kolme kuu jooksul) Norma aktsia liikunud kõigest 3,6% suuruses hinnakoridoris.

Ka Eesti Telekomi hinnaliikumine on jäänud 104,05 ja 109,53 krooni vahele (koridor 5,3%). Võib arvata, et lisaks suvele on telekomisektori aktsia naelutajaks olnud TeliaSonera, kelle Eesti Telekomi aktsiatele tehtud ülevõtmispakkumine hinnaga 111,30 kroonil juuni alguses läbi kukkus. Kuna TeliaSoneralt suuremat pakkumist turul praegu eriti ei juleta loota, võibki Eesti Telekomi aktsia liikumisvahemik väga väikseks jääda. Kõrgemat aktsiahinda võiks oodata vaid ettevõtte fundamentaalnäitajate olulise paranemise korral. Samas tuleb arvestada, et telekomiturul püsib tugev konkurents. Eesti Telekom on peamiselt vaid koduturul tegutsev firma ning see paneb suuremale kasvule piirid ette. Samas on ka aktsia langus piiratud, kuna siis võib TeliaSonera oma ostusooviga taas platsis olla.

Kolme kuu jooksul on kõige rohkem kõikunud lisanimekirjas noteeritud Tallinna Farmaatsiatehase (51,7%), Baltika (24,1%), Viisnurga (19,1%) ja Kalevi (17,8%) aktsiad. Põhiliselt on selle taga väärtpaberite väike likviidsus ja suur ostu- ja müügihinna vahemik.

Suurtest tegijatest on kõige huvitavam olnud Hansapanga aktsia, mis on liikunud kvartaliga 12,7protsendilises hinnakoridoris. Ehk oleks liikumisvahemik tulnud suuremgi, kui Hollandi pank ING poleks mõned nädalad tagasi väärtpaberile ?hoia?-reitingut andnud ja rekordeid püstitanud väärtpaberi tõusule kätt ette pannud.

Väärtpaberite paigalseisu näitab ka viimase kolme kuu võrdlemine eelneva kolme kuuga (kevadperioodiga). Toona näitas suvisest perioodist väiksemat liikumist vaid Farmaatsiatehas. Näiteks kõikus 7. märtsi ja 7. juuni vahel Norma 16,4%, Eesti Telekom 24,5% ja Hansapanga aktsia 19,2% hinnakoridoris. Võitma peaks optsioonihuvilised, kuna kahanenud volatiilsuse tõttu peaks optsioonide hinnad olema madalamad kui suve alguses.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing