Pärnu Õlu omanikuks sai Soome ärimees

Andris Feldmanis 24. september 2004, 00:00

Läbirääkimised müügi asjus algasid paar kuud tagasi. Eile jõudsid need nii kaugele, et tänavu 125. sünnipäeva tähistava Pärnu õlletehase uueks omanikuks sai CES Holding AS, mis kuulub Soome ärimehele Carl-Erik Sundbladile.

Senine suuromanik Charlie Viikberg ettevõtte müügihinda avaldama ei soostunud. ?Numbrite poolt ma ei kommenteeri,? ütles ta, kinnitades aga, et firma turuväärtus on selgelt kasvanud, kui vaadata ostu- ja müügihinda.

Samas langes tänavu Pärnu Õlu turuosa õlleturul eelmise aasta esimese poolaastaga võrreldes 2,8%-lt 1,3%-le. Samuti ei toimunud eelmisel aastal suuremaid muutusi Pärnu Õlu omakapitali osas, mis püsis 17,7 miljoni juures. Ka ei võetud eelmisel aastal oluliselt laenu.

Analüütikud müügihinda välja pakkuma ei soostunud. Pärnu Õlu müügihind võib olla kusagil 10 ja 20 miljoni krooni vahel.

Viikbergi sõnul on sel aastal õlleäri keeruliseks teinud hinnasõda õlleturul ja külmad suveilmad. ?Samas oleme hakkama saanud,? sõnas ta.

Sundblad loodab ettevõttega võtta umbes 10% õlleturust, see strateegiline eesmärk oli ka Viikbergi ajal. Lisaks õllele jätkatakse ka siirupite ja karastusjookide tootmisega.

Ka Pärnu Õlu uue juhi Aivo Varemi sõnul on tagasihoidlikuks lühiajaliseks eesmärgiks kasvatada praegune mõneprotsendiline turuosa 10protsendiliseks. ?See peaks olema suhteliselt lihtsalt saavutatav,? sõnas Varem.

Tema sõnul on ettevõte praegu piisavalt heas seisus, et neid eesmärke saavutada. ?See pole loomulikult paari kolme kuu küsimus,? lisas ta. ?Kindlasti on vaja investeerida.?

Tartu Õlletehase juhatuse esimees Tarmo Noop kuulis omanikevahetusest Äripäevalt. ?Ütleme nii, et tõenäoliselt Viikbergi lootused seoses Pärnu Õluga ja selle tulemuslikkusega ei täitunud,? ütles Noop.

Suuremat muutust tema sõnul uus omanik Eesti õlleturule ei too. ?Selline arusaam, et õlle tegemine on lihtne, on väga väär,? rääkis Noop. Tema hinnangul vajaks Pärnu õlletehas investeeringuid umbes 300 miljoni krooni ulatuses, lisaks veel turundus ja müügikulud. ?Kahtlen ka, kas Sundbladil on võimalus panna sinna selline summa,? lisas ta.

Viru Õlu müügidirektorile Härmo Põlluveele konkurendi omanikevahetus üllatusena ei tulnud. ?See on asjade loomulik käik, see vahepealne omanikevahetus toimus just müügieesmärgiga,? sõnas ta.

Põlluvee hinnangul tuleb turuosa võitmiseks kõvasti investeerida. ?Selge on see, et suurt turuosa ilma suurte investeeringuteta ei võida,? lausus Põlluvee.

Viimasel ajal on tema sõnul teinud väikeste õlletootjate elu raskeks ka hinnasõda, mis algas Viru Õlu turuosa suurenemisest.

Viikbergil endal on järgmisena plaanis ära kirjutada kaks aastat pooleli olev magistritöö. ?Siis otsin uue asja, mille pärast muretseda,? lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing