Postimees: Ametiühingute kinnitusel on vedurimeeste streik seaduslik

27. september 2004, 12:47

Eesti Ametiühingute Keskliit (EAKL) lükkab ümber väited raudteelaste streigi seadusevastasusest, kirjutab Postimees Online.

Eestis kehtivad vaid pärast põhiseaduse jõustumist vastu võetud seadused ning tööandjate väited ebaseaduslikkusest viitavad selle eelsele ajale, põhjendab ametiühing.

Eesti Tööandjate Keskliidu (ETK) viidatud määrus pärineb 16. septembrist 1991, kuid põhiseadus jõustus 3. juulil 1992. aastal. «Seega ei saa nimetatud määrusel olla siduvat jõudu kehtiva õiguskorra tähenduses,» teatab EAKL.

Seadus keelab streigid valitsus- ja riigiasutustes, kohalikes omavalitsustes, kaitseväes, kohtutes ning tuletõrje- ja päästeteenistuses.

EAKLi aga on seisukohal, et 34 protsenti Eesti Raudtee aktsiatest kuulub Eesti riigile, seega on tegemist äriühinguga, mitte riigiasutuse ega kohtuga.

EAKL kinnitab, et vedurimeeste streigi ettevalmistuses ja läbiviimises on täidetud kõiki seadusest tulenevaid protseduurireegleid.

«Vedurimeeste streik pole vastuolus ühegi nimetatud tingimusega ning selle seaduslikkust on meedias kinnitanud ka riiklik lepitaja,» rõhutas EAKLi esimees Harri Taliga.

«Ilmselt ärritab tööandjaid, et ka Eesti tööinimesed kasutavad oma huvide kaitseks kogu maailmas tunnustatud võitlusmeetodeid. Ainult sellega on võimalik seletada üleskutseid õiguslikule nihilismile,» märkis Taliga.

ETTK juhataja Tarmo Kriisi sõnul kehtib Eestis hulgaliselt seadusakte, mis on rakendatud enne põhiseadust.

«Sseaduste ja õigusaktide kehtivuse otsustab kohus, mitte ametiühingute keskliit,» ütles Kriis kelle hinnangul viitab juhtunu sellele, et Eesti tööseadustikku tuleb reformima hakata.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing