Ericsson Euroopas üks suuremaid teadus- ja arendustööle kulutajaid

Annika Matson 05. oktoober 2004, 00:00

USA majandusajakiri BusinessWeek koostas kolm edetabelit firmadest, mis kulutavad enim raha teadus- ja arendustööks. Tabeli koostamise aluseks võeti protsent, mis läheb kogukulutustest investeeringuteks. Esimene tabel on USA suurimatest teadus- ja arendustöösse investeerijatest, teine suurimatest investeerijatest USAs sektorite kaupa ja kolmas eraldi Euroopa ja Aasia suurimatest tulevikku panustajatest.

Firmadel on kaks võimalust investeerida tulevikku: paigutades raha teadus- ja uurimistöösse, mis aitab luua uusi tooteid ja teenuseid, ning põhivarasse, mis aitab tootmist laiendada uusi masinaid ja seadmeid ostes.

Eelmisel aastal kulutas Rootsi firma Ericsson põhivara soetamiseks 363 mln dollarit ning teadus- ja arendustööks 3,9 mld dollarit, olles seega Euroopas üks usinamaid teadus- ja arendustööle panustajaid. Kogukuludest läks Ericssonil uuringute peale 19,9 protsenti.

Enam kui Ericsson panustas samast sektorist teadus- ja arendustööks Jaapani firma Murata Manufacturing. Ericssoni järel kolmandal kohal on Suurbritannia firma Spirent.

BusinessWeeki edetabeli põhjal on USA suurimad tehnoloogia- ja arendustöösse investeerijad peamiselt kõrgtehnoloogia- ja biotehnoloogiafirmad. BusinessWeek ise nimetas tabeli tulevikuindeksiks.

Tabelis esikohal on USA pooljuhtide tootja Applied Micro Circuits, mis kulutas mullu põhivarale 13 ning teadus- ja arendustööks 128 mln dollarit, mis on firma kogukuludest 64,3 protsenti. Eesti investorile tuntuim nimi on ehk tabelis neljandal kohal olev USA ravimi- ja biotehnoloogiafirma Amgen. Ettevõte on tulevikus parema elu nimel soetanud põhivara 1,4 ja investeerinud teadus- ja arendustööks 1,7 mld dollarit, mis teeb kogukulude protsendiks 50,6. Amgen toodab ravimeid, mis on mõeldud aneemia, liigesepõletiku ja vähi raviks.

Teiste seas on 30 suurema teadus- ja arendustöösse investeerija seas ka sellised USA gigandid nagu Eli Lilly, Pfizer, Intel, Merck ja Microsoft.

Euroopa ja Aasia edetabelist selgub, et Euroopas kulutavad enim raha teadus- ja arendustööle Saksa autotootjad. BMW investeeris mullu põhivarasse 4,9 ning teadus- ja arendustööks 2,6 mld dollarit, mis tegi protsendiks kogukuludest 15,7. Volkswagenil oli protsent 14,2. ?Meie ühiskond elab hästi, sest toodab oskusteavet,? kommenteeris BMW finantsjuht Stefan Krause.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing