Vanadest laudadest vormub moodne mööbel

Kaarel Aluoja 05. oktoober 2004, 00:00

Terve septembrikuu rippus Järvamaa muuseumis uudistada näitus ?Kuldsete kätega mehed? ? väljapanek mitmesugustest tarbe- ja iluasjadest. Pakutu polnud vabrikukonveierilt tulnud masstoodang: iga eseme ? olgu nuga, tualettpaberihoidja või kell ? oli algusest lõpuni valmistanud meistri käsi. See muutis nad ainulaadseks.

Teiste kõrval rippusid mitmed pildiraamid, mis otsekui kusagilt pööningult päevavalgele toodud ning puhtaks hõõrutud ? aastakümnete kadumisest kõnelev pragunenud puit, kus oksakühmud ning puidusooned silmagagi kombatavad.

Toote võimalik vanus pani arutlema. Tegelikult on need sajand ja rohkemgi tagasi valmistatud pildiraamid, mida olen muuseumides näinud, olnud just vastupidi korralikult pahteldatud, värvitud, lakitud. Talu töötoas kokkulöödud raam näeb samuti välja teist vurhvi.

Pealegi olin sarnaseid raame sildiga ?B.A.D. Design. Handmade? juba ennegi kohanud: mõni aasta tagasi Pärnu moodsa kunsti muuseumi müügiletis; siis veel siin-seal, peamiselt erinevate fotofirmade salong-kauplustes ning sisustuskaubamajades.

Kõrvu pildiraamidega pakuti ka keraamilise plaadiga seinakelli, mille sihverplaati ilmestas samuti päevi näinud puidust raam, lisaks väikseid seinakappe, et võtmeid hoida. Arvasin tookord Pärnus, nagu hiljem mujalgi neid tooteid kohates, et tegu on mõne Skandinaavia firma eksklusiivtoodanguga. Ka hinnaklass viitas sellele.

Järvamaa muuseumis näitust uurides lugesin aga raamide kõrvale kinnitatud teabetekstilt: Roosna-Allikul tegutseva firma B.A.D. Disain esemed on valmistatud puulaudadest, mida tuul, vihm ja päike on üle saja aasta töödelnud.

Osaühingu B.A.D. Disain ning tema rajaja Raivo Tamme kohta midagi internetist või ärikataloogidest otsida on tühi vaev: nii Neti kui ka Google annab kõikvõimalikke viiteid, kuid mitte seda, mis juba neli aastat tegutseva mööbli-ning disainiettevõtteni juhataks. Seega on kõige mõttekam ise Järvamaale Roosna-Allikule sõita. Seal, endises puidutöökojas kunagise kuulsa Roosna-Alliku piiritusetehase naabruses ettevõte tegutsebki.

?Ma pole edev, ennast eksponeerida mulle ei meeldi,? märkis Tamme teabe vähesuse kohta. Edevust pole ka siis, kui leheloo juurde on tarvis pilti teha. Selle, millega firma tegutseb ning mida pakub, leiab internetist tema koduleheküljelt www.baddesign.ee.

Sealt võib lugeda sedagi, et ettevõte on seadnud eesmärgiks luua lihtsaid ja inimsõbralikke mööbli- ja sisustusesemeid inimestele, kes väärtustavad loodussäästlikku elukeskkonda ja soovivad endale ainulaadset ning hubast kodu.

Kõik esemed valmivad käsitööna ja looduslike viimistlusmaterjalide abil eesmärgiga säilitada võimalikult palju looduse kujundatud väljanägemist ja isikupära. ?Ingliskeelne kirjandus kasutab sellise looduse enda poolt töödeldud ning looduslähedaste ainetega viimistletud materjali kohta terminit barnwood,? selgitas Tamme.

Hoolimata vähesest reklaamist on Tamme äri tegutsenud juba peaaegu neli aastat: alustas see väikesel rendipinnal Tallinnas, ligi poolteist aastat tagasi soetati 500 ruutmeetri suurune tööruum Järvamaal. Et ostuks raha hankida, tuli Tammel aga kaasomanik otsida ning pool firmat maha müüa. Ettevõtte vedamine on siiski tema õlule jäänud.

?Kõik sai alguse minu peas ning põlve otsas nokitsedes,? meenutas Tamme, kes töötas enne ehitustöölisena ning püüdis enda ütlust mööda vahepeal sõbraga ka autotranspordiäri ajada. ?Vaatasin mingeid USA sisustusajakirju, kus oli vanadest laudadest tehtud asju ? täitsa lõpp, kui lahedad need olid! Ning siis mul plahvatas.?

Kui siis sõber lõhkus lagunenud kõrvalhoone maha, kogus ta vanad kulunud voodrilauad kokku, lasi ära töödelda ning seejärel ise viimistles.

?Ma pole mingi oskustega puusepp: kõik on tulnud teisi kõrvalt vaadates ja õppides. Aga mulle meeldib see töö ? otsida-uurida vana lauamaterjali ning mõelda, mida annab sellest veel teha,? pajatas ta. ?See on asi, mida tahan teha. Võiksin ju olla ülemus, ajada asja ning kamandada töölisi, aga olen miinimumpalga eest hommikust õhtuni ka ise masinate taga.?

Esimesed ise lihvitud ning kokku klopsitud pildiraamid näitas ta ette paaris sisustuspoes Tallinnas. ?Mul polnud algul õieti kohtagi, kus neid vanu laudu hoida,? märkis linnas kasvanud Tamme.

Kuna huvi tunti, muretses ta endale saed, lihvimismasinad ning varsti sai paarist pildiraamist juba sadakond. ?Kui mul oli ühte poodi juba terve riiulitäis kaupa pakkuda, rentisin endale Tallinnasse tööruumi,? lausus Tamme. Peagi jäi too 100 ruutmeetrit aga kitsaks. Ning tuttavate käest kuuldu põhjal, et Roosna-Allikul on ruumid saada, kolitigi Järvamaale.

Kolmekesi, sest nii palju on osaühingus inimesi palgal. Kuigi vaja oleks rohkem. ?Tootmine on meil paigas, aga probleem on inimestes ja müügis,? seletas Tamme. ?Maal pole töölisi võtta. Kuu aega ripub mul kohalikus poes teade, et vajame nii tislerit kui katlakütjat, kuid kedagi töö ei huvita: kõik joovad ning tiksuvad niisama.?

Müügiga tegelemiseks vajatakse aga turundusjuhti. Seni on Soome, Taani, Saksamaa firmad pöördunud ise B.A.D. Disaini poole.

?Piiri taha tellitakse sajandivanustest laudadest tehtud kappe, riiuleid, laudu. Seal tuntaks sellise materjali väärtust, millega Eestis heal juhul ahju köetakse, halvemal põletatakse lõkkes,? selgitas Tamme. ?Aga vahendajad nöörivad: lauda, mille 350 euroga maha müüsime, nägin Soomes müügis juba 1100 eest.?

Kuigi Tamme ütlust mööda on ettevõte alles algeline, ulatub käive miljoni kroonini ning peale muude väliskontaktide ootab firmat kutse Prantsusmaale messile.

Helve Huttunen
Järvamaa muuseumi teadur-pedagoog

Näituse külastajatele meeldisid firma B.A.D. Disain tooted väga: paljud tundsid huvi nende hinna vastu ning uurisid, kust neid ka osta saaks.

Imestati vaid seda, et tegu on Eesti, veel enam, et Järvamaa ettevõttega ? valdava osa uudistajate esmaarvamine oli, et need asjad on pärit mõnelt välismaa firmalt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:47

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing