Kuninglikud sadulsepad avavad Eesti ratsutajate jaoks harukontori

Liis Kängsepp 11. oktoober 2004, 00:00

Inglismaal asuv perefirma Jabez Cliff & Company Ltd omab Cliff Barnsby kaubamärki, mille all on sadulaid meisterdanud juba üle 200 aasta. Juhtimine kuulub juba seitsmendat põlve samale perekonnale, kes omal ajal äri püsti pani. Eestis on ettevõtte asutamise kadalipp peaaegu läbitud ning asutamisdokumentidega on tulevasel OÜ-l Barnsby Estonia enam-vähem korras. Notar oli küll üllatusest silmad suureks ajanud, kui inglased näitasid oma õiguste tõestamiseks Barnsby nimel 1919. aastast pärit põhikirja koopiat, mida praktiliselt muudetud ei ole.

Kent Kirby on firma tegevdirektor, kuuendat põlvkonda juht. Kokku töötab pereliikmeid firmas hetkel viis, muid töötajaid on 70?75.

Kirbyl on säravad silmad ja tugev käepigistus. Ise ta otsast lõpuni sadulat küll valmis teha ei oska, ent sadulatest kirglikult rääkida mõistab ta küll. ?Ainus masin, mida meisterdamise juures kasutada saame, on õmblusmasin,? selgitab ta õmbluse peal näpuga järge vedades. ?Meie sadulate eelis Saksa sadulate ees on nende istme pehmus,? patsutab mees sadulat, milletaolisi teeb ettevõte aastas 4000 ümber. Värvidest saab valida tumepruuni, pruuni ja musta vahel, kuid reklaamiürituse tarbeks sai kord tehtud ka lilla sadul.

Kaks kolmandikku toodangust eksporditakse, kolmandik ekspordist jõuab Ameerikasse. Eestis jäävad Barnsby sadulate hinnad 20 000 ja 29 000 krooni vahele ning omadega nulli loodab perekond jõuda aastaga.

Siin hakkab äri koordineerima Kristin Kerem, ametinimetusega sadulapassija. Tema tööks jääb esialgu tallid läbi käia ja uurida, milliseid sadulaid Eestis kasutatakse, ning tutvustada, mille poolest oleksid Barnsby sadulad paremad. Kui mõni ratsanik soovib uut sadulat, teeb Kerem selgeks, mis tüüpi sadulat on vaja, mõõdab ära hobuse ja ratsaniku.

Kui laos leidub sobiv sadul, mida saab kerge vaevaga ratsaniku jaoks kohendada, tehakse töö Eestis. Kui aga sadula vormimiseks hobuse ja ratsaniku jaoks on vaja teha keerulisemaid operatsioone, saadetakse mõõdud Inglismaale ja uus sadul tehakse parajaks seal.

Eesti avastati SHG Estonia kaudu, kus töötavad nii mõnedki andunud ratsaspordifännid, kes nägid turul puudust sadulsepatoodetest.

?Nad haarasid mõttest kinni, kuigi meie algul kahtlesime pisut,? meenutab Kirby. ?Aga seoses Eesti liitumisega Euroopa Liiduga piirangud kadusid.?

Sadulseppade pereäri ei piirdu vaid Eestiga, vaid siin hakkab asuma nende Baltimaade peakontor.

Lisaks nähakse Eestis head positsiooni ründamaks varsti ka Venemaa turgu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing