Nafta hind taandus rekordtasemelt

Alvar Jõgeva 14. oktoober 2004, 00:00

Nafta hind langes, sest järgmiseks aastaks prognoositakse nõudluse kasvu aeglustumist.

New Yorgi kaubabörsil puudutas naftabarreli hind teisipäeval 54,45 dollarit, mis tähendas uue rekordtaseme vallutamist, kuid päeva lõpuks oli nafta hinnas kaotanud ligi 2 dollarit. Rahvusvaheline Energeetikaorganisatsioon (IEA) kärpis 2005. aasta nõudluse kasvu prognoosi pea viiendiku võrra. Põhjuseks toodi nafta hinna negatiivne mõju majanduskasvule, mis vähendab ka nõudlust musta kulla järele. IEA ootab tänavu 3,4protsendilist naftatarbimise kasvu, mis on viimase 28 aasta kiireim tõus.

Kõrge nafta hind ja oodatust nõrgem töökohtade lisandumine jahutavad USA majandust. Analüütikud ootavad IV kvartali majanduskasvuks 3,8 protsenti, III kvartalis peaks kasv ulatuma 4 protsendini.

Globaalset naftatarbimist vedanud Hiina on kahel viimasel kuul vähendanud importi. Põhjuseks on nafta hinna tõus, mistõttu on Hiina elektrijaamadel odavam kasutada sütt.

USA energeetikaministeerium on heaks kiitnud kuus laenu naftatöötlemistehastele strateegilisest reservist, kokku 5,4 mln barreli ulatuses. Tegu on erakordsete meetmetega, et vähendada orkaanide põhjustatud tarneprobleeme. Valitsuse andmetel on orkaani Ivan tõttu tootmiskadu 17 mln barrelit. Analüütikud ootavad, et USA nafta laovarud kasvasid eelmisel nädalal miljoni barreli võrra. Nädal varem ulatusid varud 274 miljoni barrelini, mis on 4,3 protsenti vähem kui aasta varem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing