Sunnitud võimuvahetus

Krista Taim 15. oktoober 2004, 00:00

Eile tund enne volikogu istungit kogunes mitukümmend Keskerakonna ja Edgar Savisaare toetajat plakatite ja loosungitega volikogu ette meelt avaldama. Läbi ruupori hüüti toetussõnu linnavalitsusele ning sarjati vastaseid.

Kõva meeleavaldajate kisa ja lärmi saatel saabus osa volikogu liikmeid istungile eesuksest, mõned aga meeleavaldajate nördimuseks tagauksest, nagu näiteks hiljuti erakonda vahetanud poliitikud.

Üks musta riietatud kübaraga naine ootas volikokku saabuvat Savisaart punase roosikimbuga. Näinud linnapaed lähenemas, tormas ta fotograafe eemale lükates lilli andma.

Kitsas ja rahvast täis volikogu saalis läks kohe ärevaks, kui volikogu esinaine Maret Maripuu istungi avatuks kuulutas ja päevakorra teatavaks tegi. 63 volikogu saadikust oli kohal 60. Volikogust oli end taandanud Toivo Ninnas, kelle asemel oli Svetlana Melehhova.

Enne umbusaldushääletust soovis sõna kuus volikogulast, neist pooled keskerakondlased.

Maarika Tuus pidas liigutava kõne aususest ja reeturlikkusest, mille peale osa saali taha ritta seisma jäänud vanemaid naisi silmi pühkis ja aplausiga tänas.

Seejärel läks kõnepulti. Dmitri Klenski, pani kaela sildi FOR SALE ning hakkas hurjutama ülejooksnud parteikaaslasi. Ta jõudis koguni nii kaugele, et nimetas Jevgeni Karavajevit vene keeles ?pasaks? ja rääkis telliskividest, mis võivad pähe kukkuda.

Vahepeal tuli Maret Maripuul manitseda rahutuks muutunud linnakodanikke, kes olid tänavalt meeleavalduselt saali tulnud.

Seejärel sai sõna viieks minutiks linnapea.

Vahetult enne umbusaldust linnapeana viimase kõne pidanud Savisaar teatas, et ei süüdista Res Publicat ja mõistab ülejooksjaid, kes tegid seda raha pärast. ?Kõigil on pered ja toimetulek keeruline. Ma mõistan seda ja annan neile andeks. Minul enesel pole töökoha leidmisel probleeme,? ütles Savisaar.

?Nemad pole minu üle kohtumõistjad. Te keegi pole. Võite ainult hääletada ja mind ametist vabastada. Ükskõik, kas selleks on põhjust või pole,? teatas Savisaar. Hetk hiljem tuli tabloole kiri, mis näitas võimu vahetumist: 34 häält umbusalduse poolt, 2 vastu ja 24 ei hääletanud. Kohe piirasid Savisaare sisse erakonnakaaslased lilledega.

Viieminutilise pausi järel, kui rahvas rahunes ja Edgar Savisaar saalist Keskerakonna fraktsiooni ruumidesse läks, tuli uus päevakorrapunkt, kellest saab uus linnapea. Res Publica esitas kandidaadiks Tõnis Paltsu ning Keskerakond vastas kolme kandidaadiga: Irina Didenko, Vitali Faktulin ja Jevgeni Karavajev, kõik erakonnast lahkunud poliitikud. Viimased siiski tagandasid oma kandidatuuri ja valituks osutus 38 häälega Tõnis Palts.

Palts tegi ettepaneku nimetada abilinnapeadeks Kaupo Reede, Peep Aaviksoo, Tatjana Muravjova, Diana Ingerainen, Ülle Rajasalu ja Vladimir Maslov. Linna juhib nüüd Res Publicast, Reformierakonnast ja Rahvaliidust koosnev koalitsioon.

Linnapea ametist lahkunud Edgar Savisaar avaldas kahtlust, et kui poleks olnud lahkhelisid diagnostikakeskuse ümber, siis poleks tulnud umbusaldust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing