Sirje Niitra • 18. oktoober 2004 kell 22:00

Liviko suurendas turuosa 60 protsendini

Liviko müüs Viina Liidu andmetel Eesti siseturul selle aasta üheksa kuuga 5,6 miljonit liitrit kanget alkoholi, mis on üle miljoni liitri rohkem kui eelmisel aastal samal ajal. Sellega suurendas turgu valitsev ettevõte oma turuosa Eestis veel 2,5 protsendipunkti võrra.

Teisel kohal on, nagu ka aasta eest, Ofelia, kolmandat kohta hoiab Onistar, neljas on Remedia ja viies Liiwi Heliis. Müük on kasvanud kõigil viiel Eesti juhtival alkoholitootjal, vaid Ofelial on üheksa kuu tulemused tänavu veidi halvemad kui eelmisel aastal.

Kokku on Eesti tootjad müünud tänavu kohalikul turul 9,4 miljonit liitrit kanget alkoholi, mis on 18,3 protsenti enam kui mullu.

Ka kange alkoholi ekspordi osas juhib pingerida Liviko. Kokku oli Eesti alkoholitootjate eksport jaanuarist septembrini 3,3 miljonit liitrit, mis on 0,7 miljoni liitri võrra mullusest vähem.

Liviko turundusjuhi Janek Kalvi sõnul pole turuosa suurendamine eesmärk omaette. "Hindame selle praegu optimaalseks, pingutused suuname pigem tootegruppide arendamisse ja kvaliteedi tõstmisse," lausus ta.

Mahu kasv kangete alkohoolsete jookide turul on tema hinnangul toimunud turismikaubanduse hoogustumise tõttu ja sisemaine tarbimine kasvutendentsi ei näita. Liviko andmetel moodustab salaalkohol praegu hinnanguliselt 25 protsenti viinaturust.

"Hetkel valmistume juba aastalõpuks. Kolmas kvartal on alkoholikaubanduses tavapäraselt hüppeliselt suure müügikasvuga, millele lisaks on tänavu oodata ka turistide suurenenud nõudlust," rääkis Kalvi.

Viina Liidu juhatuse esimehe Aleksander Skoblovi sõnul on maist alates müüginumbrid järsult tõusnud: mais oli juurdekasv eelmise aasta sama kuuga võrreldes 27%, juunis 29%, juulis 37% ja augustis koguni 46%. "Loodan, et neid arve vaadates ei hakata rääkima, et Eesti rahvas on pärast Euroopa Liitu astumist veelgi rohkem jooma hakanud. Põhjuseks on ikka meie põhjasõprade viinaralli," selgitas ta.

Hetkel kuum