Võrguäri Eestis kiratseb

Indrek Kald 19. oktoober 2004, 00:00

ITees aasta aega tagasi avaldatud Eesti online-kaubanduse edetabelis figureeris seitse kodumaist internetikauplust. Tänavune TOP valmis vaid viie firma andmete analüüsil. Ravimite hulgimüügikeskkond magnum.ee ja Viljandist pärit interneti sisustuspood on24.ee seekordses edetabelis ei osale (kuigi edasi tegutsevad mõlemad). Ülejäänud viis firmat on samad kui aasta eest, vaid järjekord on veidi muutunud.

Miks on Eestis nii napilt vähemalt kaks järjestikust majandusaastat tegutsenud võrgukauplusi, mis ei pelga oma äritulemusi avaldamiseks saata? Üks põhjus võib olla see, et internetipoodide põhikäive ei tule siiski veebist, vaid näiteks pärispoest. Selles suunas on liikumas nii tänavu kui ka mullu esikolmikusse kuulunud raamatukoi.ee, ennustades järgmiseks aastaks oma pärispoele suuremat käivet kui internetiärile. Online-kaubanduse edetabelisse pääsemiseks peab konkreetne internetikeskkond andma firma käibest üle poole.

Zebra Infosüsteemide tegevjuht Peeter Tamm näeb kiratseva e-äri ühe põhjusena seda, et Eesti internetikasutajate hulk pole piisavalt suur. Ligi pooltele elanikest pole internet nii kättesaadav, et sealt midagi osta. Kuna internetikasutajate arv pidevalt suureneb, siis peaks ka veebipoode juurde tekkima. Internetiäri hüppelist arengut takistab tema sõnul kliendi soov kaupa n-ö katsuda ja otsekontakti puudumine ostja ning müüja vahel. Seda viimast probleemi parandab aga just interneti ja veebiteenuste kiirem areng, siis harjuvad inimesed ka sellega, et kesklinna raamatupoodi või tehnikakauplusesse mineku asemel võiks näiteks hoopis kodus filmi vaadata ning vajaliku ostu internetis sooritada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:46
Otsi:

Ava täpsem otsing