India võib saada maailma tugevaimaks

Raivo Sormunen 20. oktoober 2004, 00:00

UBSi teatel pakuvad Hiina ja India investoritele märkimisväärseid võimalusi, kuid lisaks tugevale majandusele peavad korralikult arenema ka finantssektorid. Panga teatel läheb olukord huvitavaks, kui Hiina ja India turud hakkavad ettevõtete kasumites suuremat osa mängima.

Majanduslehe Financial Times majanduskommentaatori Martin Wolfi hinnangul võib 2050. aastaks saada India maailma suurimaks majanduseks. Wolfi sõnul võib India suurema riikliku kokkuhoiu, infrastruktuuriinvesteeringute kasvu, erasektori kaasamise, kiireneva kaubanduskäive ja suuremate sisemaiste otseinvesteeringutega saavutada püsivalt vähemalt 8% majanduskasvu. ?India on viimasel kümnendil teinud suuri majanduslikke edusamme, kuid pole ära kasutanud globaliseeruva maailmamajanduse kõiki võimalusi. Wolfi arvates vajab India esilekerkimiseks põllumajanduse kõrvale väga tugevat tööstust. Kui aastatel 1990?2002 ulatus Hiina tööstuskasv aastas keskmiselt 12%ni, siis India oma kõigest 6%ni. Hoolimata India infotehnoloogiabuumist arvab Wolf, et riik peaks suuremat tähelepanu pöörama tööstusele ja põllumajandusele.

Investeerimispanga Merrill Lynch tegevjuhi Stan O?Neal sõnul on India kasv ja perspektiivid alles arenemisjärgus, kuid juba praegu ostavad enam kui pooled Fortune 500 tabelisse kuuluvad firmad (USA suurimate käivetega firmad) Indiast teenuseid ja kaupu sisse. Hiljuti New Yorgis toimunud investeerimisfoorumil tõdeti, et Indias kosuv keskklass, majaomanike arv ja väljavaated majanduskasvuks annavad riiki investeerijatele head eeldused.

Oktoobrikuu alguses AT Kearney avaldatud uuringu kohaselt ähvardab Hiina koos Indiaga kõige enam välisinvesteeringuid saavat USAd. Konsultatsioonifirma andmeil on maailma mõjukamate tegevjuhtide populaarsus kahte maailma suurima rahvaarvuga riiki investeerimise osas parim pärast 1998. aastat. Väga suure hüppe on viimase kahe aastaga teinud just India, tõustes investorite hulgas populaarsuselt viieteistkümnendalt kohalt kolmandaks. Tegevjuhtide hinnangul on India ja Hiina arvestatavad investeeringute sihtkohad nii lühi- kui ka pikaajalises perspektiivis. ?Kui Hiina ja India parandavad oma positsiooni maailmamajanduses, siis seisavad USA ja teised riigid vastamisi tõsise konkurentsiga nende kahe dünaamiliselt ja kiiresti kasvava majanduse poolt,? teatas raport. Lisaks otseinvesteeringute huvile on suurfirmade tegevjuhtide arvates Indias ja Hiinas kõige paremad investeerimisväljavaated. Juhtide arvates on tegemist riikidega, kuhu tasuks esimesena investeerida ja mis on kõige parem kohad IT-äri ajamiseks. Lisaks nähakse, et neis riikides on kõige suurem turupotentsiaal.

India populaarseimate börsiaktsiate hulka kuuluvad tarkvarateenuste ekspordiga tegelevad Tata Consultancy, Infosys Technologies ja Wipro, kellest kahe viimasega kaubeldakse ka USA börsidel. Kõikide eelpool mainitud ettevõtte heaks töötab 30-40tuhat inimest ning kvartaliga liitub ettevõtetega tuhandeid uusi inimesi. Ja ega kompaniidekäibe- ja kasumikasv sellele alla jää.

Töö liikumine kordades odavama tööjõuga arenguriikidesse ei meeldi muidugi arenevate riikide poliitikutele, kuid ega ettevõtetel odavamate kulude vastu midagi ei ole. Nemad on ka paindlikumad.

Investoritele teeb Indias peamiselt muret vaid poliitiline olukord. Selle aasta mais aeti riigis kohalt tagasi Bharatija Jantra partei, mille asemele tulid vasakpoolne valitsus. Sündmus kukutas 17. mail kohaliku börsiindeksit 11%. Pärast seda on turg vaikselt kosunud, kuna India parlament nimetas peaministri ametisse reformimeelse Manmohan Singhi, kes hakkas koostama kasvule orienteeritud valitsuskabinetti. Hetkel lahutab aktsiaturu indeksit kõigi aegade rekordist kõigest 8%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing